MojElektromobil

Čínska automobilka Xpeng sa začína dostávať do povedomia verejnosti aj v Európe. Zameriavajú sa výhradne na výrobu elektromobilov, pričom postupne ich plánuje dodávať aj na európsky trh. Príkladom je SUV Xpeng G3, ktoré sa pomaly dostáva do predaja v niektorých európskych krajinách. V súčasnosti majú v ponuke dve plne elektrické vozidlá, no Xpeng už čoskoro plánuje predstaviť ďalší elektromobil.

Na sociálnej sieti Twitter zverejnili fotografiu s veľavravným komentárom. Aj keď je nový model na fotke výrazne zahalený, je jasné, že pôjde o sedan. Všetko ostatné je ale nateraz bez ďalších detailov. Xpeng v súčasnosti ponúka modely G3 a P7. Zatiaľ čo G3 sa zaraďuje do kategórie SUV, P7 je sedan. Uvidíme, či sa jeho novší brat zaradí do vyššej alebo nižšej kategórie, ktorý by mohol byť zaujímavejší pre väčšiu skupinu ľudí.

Najmä teda ak  by si dokázal udržať parametre P7. Tá je vybavená batériou s kapacitou 70,8 kWh, ktorá zabezpečuje dojazd 586 kilometrov. Ak sa vám to zdá veľa, tak tušíte správne, hodnota platí pre starú metodiku NEDC. Reálny dojazd by sa teda mohol pohybovať okolo 300 až 400 kilometrov. Každopádne, vzhľadom na to, že konkurencia v podobe NIO či americkej Tesly už avizuje elektromobily s dojazdom vyšším ako 800 kilometrov, je pravdepodobnejšie, že pôjde o vyššiu verziu s výrazne lepšími parametrami.

Napríklad spomínaný čínsky NIO predstavil elektrický sedan ET7 s dojazdom až 1000 kilometrov podľa metodiky NEDC a solid-state batériou. Tesla celkom pravidelne zvyšuje dojazd svojich štyroch ponúkaných modelov, avšak koncom roka by sa do predaja mal dostať Model S vo verzii Plaid s dojazdom cez 840 kilometrov podľa prísnej metodiky EPA.

11. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+