MojElektromobil

Cena za diaľničné známky pre rok 2020 v Českej republike zostávajú nezmenené: 10-dňova stojí 310 Kč, mesačná 440 Kč a ročná 1500 Kč. Vodiči elektromobilov, plug-in hybridov a áut na vodík ju ale mať nemusia.

Novela zákona českej legislatívy č. 13/1997 Zb. O pozemných komunikáciách, v znení neskorších predpisov, v ustanovení § 20a ods. 1 písm. o) rieši oslobodenie od tohto poplatku. Spoplatnenie nepodlieha použitiu pozemnej komunikácie cestným motorovým vozidlom používajúcim ako palivo elektrickú energiu alebo vodík, a to buď výhradne, alebo v kombinácii s iným palivom, ak je hodnota emisií CO2 v kombinovanej prevádzke najviac 50 g/km.

„V súvislosti s touto novinkou je potreba upozorniť, že účinnosť tohto opatrenia je až od 1. januára 2020. Vodiči sú totiž zvyknutí, že diaľničná známka platí 14 mesiacov vrátane decembra predchádzajúceho roka a januára nasledujúceho roka. V tomto prípade to tak nie je a uvedených vozidiel sa zmena týka skutočne až od januára 2020,“ hovorí Jindřich Frič, riaditeľ Centra dopravného výskumu dodáva v ČR.

Zrušia mýto aj na Slovensku?

V rámci Akčného plánu rozvoja elektromobility na Slovensku sa s touto konkrétnou formou podpor zatiaľ nepočíta. Počíta sa však so zelenými evidenčnými značkami vozidiel, vďaka ktorým budú môcť vodiči používať cestné pruhy vyhradené pre MHD.

Priamu dotáciu na kúpu nového elektromobilu alebo plug-in hybridu budú môcť využiť fyzické, právnické osoby a samosprávy od 17. decembra tohto roku. Finálne podmienky výzvy si prečítajte tu.

Mohlo by vás zaujímať

Náš tip
Od 1.1.2020 môžu elektromobily využívať české diaľnice zdarma. Platí to aj pre Slovákov?
30. novembra 2019
Zdroj: Centrum dopravního výzkumu

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+