MojElektromobil

Cena elektromobilu Tesla Model 3 (Standard Range Plus) klesla pod 40 tisíc eur. Zároveň zvýšila dojazd na 448 km. Zníženie ceny nastalo pre nemecký trh, pre Slovensko zostala cena nezmenená.

Na konci októbra 2020 sa konali zmeny cien Modelu 3 naposledy. Vtedy sme vás informovali, že ceny na Slovensku, aj v iných európskych krajinách išli hore. Bolo to v čase začiatku dodávok vylepšenej verzie modelu s tepelným čerpadlom (2021 Model 3). Tentokrát išli ceny dole takmer o 3 000 eur.

TIP na konferenciu: Plánujete kúpu elektromobilu do firmy? Poradíme vám na konferencii eFleet Day 2022 už 6. apríla. Registrácia prebieha na stránke www.efleetday.sk

Cena Tesla Model 3 v Nemecku pod 35-tisíc

Zlacnenie sme si zatiaľ všimli v konfigurátore Tesla Model 3 vo verzii Standard Range Plus len pre nemecký trh. Nasledovať by však mali aj ďalšie trhy. Cena na nemeckom trhu išla z pôvodných 42 900€ dole na 39 990€, teda zníženie presne o 2 910€.

Za administratívne poplatky si však treba ešte zaplatiť 980€ a reálne tak ide o cenovku 40 970€. Portál Teslamag informuje, že nemeckí zákazníci si môžu uplatniť dotáciu 6 000€, vďaka čomu vedia stlačiť cenu modelu až na skvelých 34 970€.

Cena Tesla Model 3 Standard Range Plus (Zdroj: Tesla)
Cena Tesla Model 3 Standard Range Plus v Nemecku

Zvýšenie dojazdu na 448 km. Nové batérie?

Zároveň so znížením ceny prichádza aj navýšenie dojazdu, ktorý v najlacnejšej Tesle narástol na skvelých 448 km (cyklus WLTP). Je to o 10% viac ako predošlá verzia Standard Range Plus. Predtým mala táto Tesla dojazd 409 km.

Zaujímavé je, že pri údaji dojazdu je v nemeckom konfigurátori aj slovíčko „odhad“ (dojazdu). Môže to znamenať, že Tesla do tohto vozidla začala inštalovať väčšie batérie, ktoré ale ešte neprešli oficiálnymi testami dojazdu.

Tesly Model 3 v prístave Šanghaj - export pre Európu (Foto: Youtube/WU WA)
Tesly Model 3 v prístave Šanghaj – export pre Európu (Foto: Youtube/WU WA)

Tesla začala do Európy dodávať Model 3 vyrobený v Číne s LFP batériami od výrobcu CATL, ktoré sú lacnejšie, no ťažšie. Preto Tesla pravdepodobne mierne navýšila aj kapacitu batérií tohto elektromobilu.

Na Slovensku sa začína aktuálne cena Modelu 3 na 40 990€, no po zlacnení v Nemecku by mal zlacnieť aj pre náš trh. Dotácie na nákup elektromobilu na Slovensku sú zatiaľ v nedohľadne. Vieme však, že s najvačšou pravdepodobnosťou prídu na konci roka 2021.

Aktualizácia 21.1.2021

Tesla Model 3 Standard Range Plus pre slovenský trh bohužial nezlacnel ako v Nemecku. Tesla aktualizovala dojazd modelu na 448 km aj pre Slovensko, cena však ostala rovnaká ako predtým. Stále však ide o skvelý pomer ceny a výkonu. Tesla Model 3 Standard Range Plus stojí 40 990 eur. Verzia Long Range stojí 49 990 eur a verzia Performance 53 990 eur. Všetky ceny sú uvedené bez DPH. Aj v základnej verzii dostanete v Tesle Model 3 asistenčný systém Autopiot.

Slovenské ceny Tesla Model 3 Standard Range Plus (Zdroj: Tesla)
Slovenské ceny Tesla Model 3 Standard Range Plus (Zdroj: Tesla)
20. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+