MojElektromobil

Luxusný elektrický crossover Cadillac Lyriq bol formálne predstavený takto pred rokom. Odvtedy sa o ňom neobjavili prakticky žiadne nové informácie. To sa aktuálne zmenilo. Ako informuje portál Motor1, elektrické stelesnenie amerického luxusu si bude možné už čoskoro predobjednať.

Zástupcovia koncernu General Motors pri príležitosti ohlásenia dosiahnutých finančných výsledkov za druhý štvrťrok 2021 uviedli, že systém predobjednávok na model Cadillac Lyriq bude spustený už 18. septembra. Cena bude podľa výrobcu začínať na 58 795 dolároch, čo je v prepočte približne 50 122€.

Foto: GM

Naďalej pritom platia pôvodné informácie o plánovanom spustení výroby začiatkom roka 2022. K prvým zákazníkom má doraziť niekedy v prvej polovici roka. Elektrický Lyriq bude postavený na novej modulárnej platforme a využije batériovú technológiu Ultium.

Foto: GM

Produkčná verzia sa bude pýšiť pohonným systémom s výkonom 254 kW, krútiacimi momentom 440 Nm, 100 kW batériou a dojazdom prinajmenšom 480 kilometrov. Ako prvá na trh dorazí “zadokolka”, no postupom času má byť dostupná aj verzia “Performance” s pohonom všetkých štyroch kolies.

Foto: GM

Lyriq bude podporovať nabíjací výkon 190 kW, čo má v praxi znamenať, že 10 minút strávených na vhodnej nabíjacej stanici poskytne dostatok energie na prejdene 122 kilometrov. Pre nabíjanie v domácom prostredí bude určená palubná nabíjačka s výkonom 19,2 kW, ktorá za hodinu pridá na dojazde približne 84 kilometrov.

Foto: GM

Cadillac Lyriq nie je jediným elektrickým vozidlom koncernu General Motors, ktoré na trh dorazí už v blízkej budúcnosti. Pripravovaný je aj elektrický GMC Hummer EV SUV či Chevrolet Silverado. Koncern do roku 2025 plánuje v Severnej Amerike a Číne predstaviť viac než 30 elektrických modelov. Hoci svoje plány zatiaľ nekonkretizuje, je jasné, že prvý elektrický Cadillac bude len vrcholom ľadovca.

Päťmetrový drobček

Pripravovaný model 2023 Cadillac Lyriq je celkom prekvapivý svojimi rozmermi. S trojmetrovým rázvorom, takmer päťmetrovou dĺžkou a dvojmetrovou výškou nebude patriť medzi práve najkompaktnejšie elektromobily. Pre porovnanie, Lyriq je len o 30 centimetrov kratší než mohutné SUV Cadillac Escalade.

Čo poviete na tohto päťmetrového “drobčeka”?

Foto: GM
Náš tip
GM zvyšuje investície do elektromobility o miliardy.
12. augusta 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+