MojElektromobil

Cadillac, prémiová značka koncernu General Motors, predstavila svoj “ultra luxusný” elektrický crossover. Do výroby vstúpi na konci roku 2022. Okrem fotografií toho však veľa neprezradila.

Na digitálnom predstavení, ktoré trvalo približne 40 minút (celé video nižšie), hovorila automobilka v súvislosti s týmto elektromobilom o “prestavbe amerického luxusu” v automobiloch. Zverejnený prototyp je len “show car”, avšak 80% z jeho súčasného dizajnu by malo poputovť do sériovej výroby.

Cadillac Lyriq EV
Cadillac Lyriq EV (Foto: Cadillac)

Cez 500 km dojazdu

Automobilka toho okrem krásnych fotografií nepredstavila veľa. O elektrickom pohonnom ústrojenstve vieme to, že ponúkne viac ako 300 miľ (480 km) dojazdu, a to platí pre verziu so zadným aj 4×4 pohonom kolies. Okrem toho sme spoznali aj výkon palubnej nabíjačky až 19 kilowattov. Hlavný inžinier značky Marty Hogan hovorí o úžasnom riadení vozidla s rozložením hmotnosti 50:50 a ťažiskom o 100 mm nižším ako model Cadillac XT5.

Zároveň tvrdí, že vozidlo je stále vo vývoji a cieľom je ponúknuť minimálne 300 míľ dojazdu pre každú verziu. Maximálny dojazd bude vedieť až na konci vývojovej fázy elektromobilu. Športové verzie vozidla budú mať o 20-30 míľ nižší dojazd ako verzia Lyriqu s len zadným pohonom, čo je bežné u všetkých elektromobiloch.

GMC Hummer EV
Render GMC Hummer EV (Zdroj: GMC)

Predbehne ho Hummer EV

Automobilka odmietla komentovať miesto výroby Lyriqu, no najprv vstúpi do výroby na čínskom trhu na konci roka 2022. Na americký príde krátko po tom. Zatiaľ nevieme, či sa bude model predávať aj v Európe.

GM už potvrdilo začiatok výroby elektrického Hummeru a aj miesto jeho výroby. Pôjde o fabriku Detroit-Hamtrack už v priebehu budúceho roka. Hummer EV bude teda prvým vozidlom s novou vylepšenou platformou pre elektromobily koncernu GM.

Digitálne predstavenie Cadillac Lyriq:

8. augusta 2020
Zdroj: Cadillac, Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+