MojElektromobil

Čína to má rozbehnuté veľmi dobre. Domáce automobilky sa veľmi rýchlo prispôsobili elektrickému trendu a neustále prekvapujú zaujímavými modelmi. V ich portfóliu nájdeme luxusné drahé modely so špičkovou výbavou, ale aj tie najlacnejšie kúsky. A práve cenovo dostupné modely sú to, čo by malo v budúcnosti zavážiť najviac pri prechode na elektromobilitu. Jedným z takýchto je aj nový BYD Yuan Up s mimoriadne nízkou cenovkou. Na tému upozornil portál Carnewschina.

Najlacnejší elektromobil na trhu?

BYD je jedným z najväčších výrobcov elektromobilov na svete, aj keď v našich končinách ide o pomerne neznámu značku. Avšak kto o elektromobilite vie aspoň niečo, túto značku určite bude poznať. Aktuálny model zaujme hlavne svojou cenou. Ponúkaný je v troch variantoch, pričom začína na 96 800 yuanoch, čiže v prepočte 12 613 eur. Ak sa pozrieme na slovenský trh, tak najlacnejším modelom je Dacia Spring, ktorá začína na cene 20 250 eur. Predstavený bol už aj aktualizovaný model s novým dizajnom, no jeho cenu zatiaľ nepoznáme.

BYD Yuan Up
BYD Yuan Up | Zdroj: Carnewschina

Vráťme sa ale späť k BYD. Uvedená cena je za základný model s dojazdom 301 kilometrov. V ponuke je aj o niečo drahší variant s väčšou batériou a dojazdom 401 km. Kapacitu batérie však nepoznáme. Uvedená cena platí samozrejme pre domáci čínsky trh, v prípade, ak by sa vozidlo dostalo na trhy v EÚ, cena by bola určite vyššia.

Elektrická platforma

Novinka je postavená od začiatku ako elektromobil, takže nejde o prerábku spaľovacieho modelu. Využíva elektrickú platformu e-Platform 3.0 s technológiou CTB (cell to body). Ide o inovatívny prístup k dizajnu a výrobe elektromobilov vyvinutý práve BYD a jeho hlavnou výhodou je to, že batéria je integrovaná priamo do karosérie vozidla. Medzi výhody tohto riešenia patrí nižšia hmotnosť, vyššia pevnosť a lepšie využitie priestoru.

Mohlo by vás zaujímať:

Automobilka modelom Yuan Up cieli na rôzne typy zákazníkov. Nevynecháva ani študentov či mladé rodiny. Presne toto sú kategórie ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť za nové vozidlo minúť veľa peňazí. Zaujímavým dizajnovým prvkom sú predné LED svetlá, ktoré sa inšpirovali dračou tvárou. V ponuke je vozidlo v 4 farbách: bielej, zelenej, ružovej a šedej.

BYD Yuan Up
BYD Yuan Up | Zdroj: Carnewschina

Ponúka rozmery 4310 x 1830 x 1675 mm a rázvor 2620 mm. Základná verzia má výkon 70 kW, tá vyššia až 130 kW. Batéria môže mať kapacitu 32 kWh alebo 45,1 kWh v prípade vyššej verzie. Tá ponúka dojazd na úrovni 401 km. V interiéri zaujme volant v tvare písmena “D,” ale aj 12,8″ displej infotainmentu. Digitálny budík má uhlopriečku 8,8″ a nechýba ani head-up displej. Na takto lacný elektromobil ide o veľmi slušný základ.

Náš tip
Stellantis bude v Poľsku vyrábať lacný čínsky elektromobil Leapmotor T03
31. marca 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+