MojElektromobil

Prémiová značka Yangwang spadajúca do portfólia čínskej spoločnosti BYD predstavila špecifikácie a obrázky svojho prvého sedanu U7 po prekvapivom oznámení modelu začiatkom minulého týždňa. Hoci ide o veľký elektromobil, očakáva sa od neho vysoká efektívnosť hospodárenia s energiou. Správu priniesol portál cnevpost.com.

Spoločnosť BYD je určite všetkým fanúšikom elektromobilov známa, keďže sa vo 4. štvrťroku 2023 stala najväčším výrobcom plne elektrických automobilov na svete. Okrem toho sa zároveň v roku 2023 stala aj najväčším výrobcom automobilov v Číne. Práve o plánovanom vzniku novej značky Yangwang sme informovali na jeseň 2022.

BYD Yangwang U7
Yangwang U7 | Zdroj: BYD

Spomínaná značka prichádza na trh vo veľkom štýle, pretože po predstavení superšportu Yangwang U9 a veľkého SUV Yangwang U8 odhaľuje novú vlajkovú loď medzi sedanmi Yangwang U7. Hovorí sa o tom, že bude mať viac ako 1 000 koní.

Mohlo by vás zaujímať:

BYD Yangwang U7
Yangwang U7 | Zdroj: BYD

Podľa výrobcu meria nový Yangwang U7 na dĺžku 5 265 mm, na šírku 1 998 mm a 1 517 mm na výšku. Rázvor náprav je 3 160 mm, podľa rozmerov ide teda o vozidlo najvyššej triedy.

Rekordne nízky aerodynamický odpor modelu Yangwang U7

Rovnako zaujímavý je koeficient odporu vzduchu, ktorý je na úrovni Cd 0,195. To je najnižšia hodnota medzi sériovými sedanmi na svete. BYD tak dobieha výrobcu smartfónov Xiaomi, ktorá koncom minulého roka predstavila svoj prvý elektromobil. Tá sa pýšila rovnakou hodnotou, a teda že Xiaomi SU7, prvý model jej divízie Xiaomi EV, má rovnako nízky koeficient odporu vzduchu s hodnotou Cd 0,195.

V prípade elektrických vozidiel je kľúčovým faktorom pri rozhodovaní o kúpe jeho dojazd. Nižší koeficient odporu vzduchu znamená nižšiu spotrebu energie, a teda aj vyšší dojazd pri rovnakej kapacite akumulátora.

BYD Yangwang U7
Yangwang U7 | Zdroj: BYD

Spomínaný model Yangwang U7 je porovnateľný s novou vlajkovou loďou spoločnosti Nio, ktorú predstavila 23. decembra na Nio Day 2023. Práve model Nio ET9 je už k dispozícii na predobjednávku. Predpredajná cena začína na sume 800 000 RMB (102 756 eur). Prví zákazníci sa ho dočkajú v prvom štvrťroku 2025.

Predná časť modelu Yangwang U7 nadväzuje na dizajn superšportu Yangwang U9, pričom na streche je umiestnený LiDAR, ako ukazujú najnovšie snímky. Model U9 však stále nepozná svoj dátum uvedenia na trh.

Naopak SUV Yangwang U8 so štartovacou cenou 1 098 000 RMB (141 030 eur) sa už v Číne predáva. Podľa údajov CnEVPost bolo v novembri minulého roka dodaných prvých 408 kusov, ktoré v decembri nasledovalo ďalších 1 593 kusov.

Náš tip
Prvý elektromobil od Xiaomi je tu. Toto ponúka model Xiaomi SU7
15. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+