MojElektromobil

Len minulý týždeň sme vás informovali o zastavení predaja vybranej série plug-in hybridu Ford Kuga pre vážne riziko požiaru. Problém sa má týkať viac ako 20 tisíc áut. Teraz problém hlási BMW a rovnako majiteľom neodporúča svoje plug-in hybridy nabíjať. Výrobnou vadou však má byť zasiahnutý výrazne menší počet vozidiel ako v prípade Fordu.

Množstvo modelov

Web Wheelsjoint s odvolaním sa na nemecký magazín Auto Motor und Sport upozorňuje na aktuálnu správu BMW. V nej mníchovská automobilka upozorňuje na možnú chybu na vysokonapäťovej batérii v niektorých plug-in hybridných vozidlách. Zasiahnutá má byť široká paleta vozidiel, teda z rôznych sérií, a to vrátane MINI. Presnejšie ide o BMW 3 Series, 3 Series Touring, X1, X2, X3, X5 (TEST BMW X5), 2 Series Active Tourer, 7, 5, 5 Series Touring a MINI Countryman.

BMW 225xe Active Tourer: plug-in hybrid ideálny do mesta | TEST

Ide o skutočne široký zoznam, avšak chyba sa môže objaviť iba na batériách, ktoré boli vyrobené medzi 13. marcom a 6. augustom 2020. BMW aj napriek tak veľkému počtu rôznych modelov predpokladá, že chybu môže obsahovať viac ako 4 400 vozidiel po celom svete a z toho približne 1 000 kusov sa nachádza v Nemecku. Dobrou správou je, že zo spomínanej tisícky má byť len desatina v rukách zákazníkov.

Pravdepodobne zlý zvar

Všetky batériové články v elektrických autách sú umiestnené v jednom battery packu – masívnom kovovom obale. Vďaka nemu je inštalácia batérie do vozidla výrazne jednoduchšia, no jeho hlavný účel je chrániť jednotlivé články pred externými vplyvmi. Podľa vyjadrenia BMW hrozí riziko skratu na vysokonapäťovej batérií, a to práve v súvislosti s vadou na danom obale.

Interným vyšetrovaním sa totiž prišlo na to, že niektoré batérie vyrobené v spomínanom období majú chybný zvar, ktorý môže spôsobiť skrat. Vozidlá, ktoré by mohli byť ohrozené týmto problémom sú zvolávané na bezplatnú inšpekciu a následnú -ak sa vada potvrdí – bezplatnú opravu. Zákazníci sú individuálne kontaktovaní s informáciou o probléme a zároveň ich firma upozorňuje, aby svoje auto nenabíjali. Zaujímavé však je, že nabíjanie počas jazdy je možné, avšak s obmedzením.

17. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+