MojElektromobil

Nová platforma pre plne elektrické športové autá. Presne to má byť výsledkom pripravovanej spolupráce medzi medzi dvojicou známych mien automobilového priemyslu – BMW a McLaren. Kľúčové podrobnosti zatiaľ chýbajú, no ako informuje portál InsideEVs formálne uzatvorenie dohody je už na spadnutie.

Nejde pritom o prvú spoluprácu medzi týmito spoločnosťami. V deväťdesiatych rokoch dvojica svoje sily spojila, aby priniesla dnes už legendárny monopost McLaren F1. Treba však povedať, že dnešný McLaren Automotive technicky vzaté nie je tak celkom to istou entitou ako McLaren Cars, ktorý sa podieľal na spomínanom monoposte.

V prípade McLaren F1 navyše išlo o omnoho špecifickejšiu spoluprácu. McLaren mal pod palcom celý dizajn so všetkým, čo k tomu patrí, BMW bolo v pozícii dodávateľa motora. Spolupráca, ktorá sa črtá dnes, by mala byť omnoho užšia a dvojica by podľa dostupných informácií mala do projektu prispievať rovným dielom.

Memorandum o spolupráci

K 24. marcu 2022 malo dôjsť k podpísaniu takzvaného memoranda o porozumení, čo je právny dokument, ktorý vymedzuje všeobecný rámec spolupráce medzi jeho zmluvnými stranami. Inak povedané, táto zmluva definuje na čom všetkom a v akom rozsahu budú zapojení aktéri spolupracovať v rámci daného projektu. Týmto projektom je spoločný vývoj platformy pre elektrické športové vozidlá.

Napriek veľmi limitovaným informáciám to vyzerá tak, že výsledkom jednoducho bude nová platforma, na ktorej v dohľadnej dobe môže vyrásť viacero zaujímavých športových elektromobilov. Vzájomná spolupráca sa jednak môže prejaviť na urýchlení vývoja, ako aj na znížení celkových nákladov, čo sa zase v konečnom dôsledku môže pretaviť do nižšej ceny konečného vozidla.

Nič výnimočné

Podobné dohody o spolupráci na vývoji v oblasti elektromobility nie sú ničím výnimočným. Z veľmi nedávnej minulosti si môžeme spomenúť napríklad na alianciu Renault, Nissan a Mitsubishi, prípadne na menej tradičné spojenie Sony a Honda.

Náš tip
eFleet Day 2022 špecializovaná konferencia o elektromobilite vo firmách | FOTOgaléria
11. apríla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+