MojElektromobil

BMW CE 04. Pod týmto názvom na trh dorazí nový elektrický skúter z dielne automobilky BMW. Ako koncept s názvom BMW Motorrad Concept Link bol predstavený ešte v roku 2017, no teraz sa dočkal svojej sériovej výroby.

BMW svoju novinku označuje ako tichú revolúciu, či dokonca skúter budúcnosti a už z letného pohľadu je celkom jasné, prečo to tak je. Vyzerá skutočne ako niečo zo sci-fi filmu, no pritom ide o realitu.

BMW CE 04 | Foto: BMW

Dve verzie: Rovnaká maximálka, iný dojazd

Formálne meno, technické parametre aj predajná cena. Aktuálne sa dozvedáme jednoducho všetko podstatné. Svižnú prepravu má zabezpečovať elektromotor s celkovým výkonom 23 alebo 31 kW (podľa verzie), ktorý sa postará o maximálnu rýchlosť 120 km/h. Z nuly na päťdesiatku sa elektrický skúter podľa technických špecifikácií rozbehne za 2,6 sekundy.

Čo sa týka napájania, osadená bola batéria s kapacitou 8,9 kWh a celkový dojazd dosahuje 130 kilometrov. V prípade lacnejšej, menej výkonnej verzie, sa spomína 100 kilometrový dojazd.

Energiu je vďaka internej nabíjačke s výkonom 2,3 kW možné dopĺňať z klasickej domácej zásuvky, prípadne je možné využiť rýchlonabíjacie stanice, v obidvoch prípadoch cez konektor Type 3.

BMW uvádza, že v rámci platenej doplnkovej výbavy bude možné siahnuť aj po konfigurácii so 6,9 kW internou nabíjačkou, čo sa prirodzene podpíše na rýchlejšom nabíjaní.

BMW CE 04 | Foto: BMW

Domáce aj verejné nabíjanie

Nabitie z 20% na 80% kapacity má trvať približne 45 minút. Na plné nabitie z 0% na 100% kapacity batérie si bude potrebné vyhradiiť viac než dvojnásobok času, konkrétne 100 minút. V obidvoch prípadoch ide o údaje pri použití rýchlejšej, príplatkovej, nabíjačky. V základe sa to pri domácom nabíjaní celé značne predlžuje. Doplna vtedy cez 2,3 kW nabíjačku nabijete za 4 hodiny a 20 minút.

Do výbavy futuristického elektrického skútra BMW CE 04 patrí 10,25-palcový LCD displej, ktorý zobrazuje všetky kľúčové informácie. Nezabudlo sa ani na možnosť nabíjania smartfónov, o čo sa stará konektor USB-C, či na odkladací priestor pre ochrannú prilbu. Samozrejmosťou sú asistenčné jazdné systémy pre udržiavanie stability, či jazdnej dráhy, ako aj ABS. Za príplatok je možné siahnuť po adaptívnych svetlometoch alebo systéme pre dynamickú trakčnú kontrolu.

BMW CE 04 | Foto: BMW

V predaji od budúceho roka

BMW CE 04 sa má do predaja dostať v priebehu roka 2022, pričom cena bude začínať niekde na úrovni 12 000 €. Informácie o dostupnosti na rôznych trhoch, či o konkrétnom termíne predaja zatiaľ nie sú známe. Vo všeobecnosti sa očakáva, že prvé kusy by mohli byť dostupné počas prvého štvrťroku 2022.

8. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+