MojElektromobil

V oblasti elektromobility sa aktívne angažuje aj automobilka SEAT. Tento týždeň na veľtrhu Smart City Expo World predstavila zaujímavý koncept elektrického skútra SEAT e-Scooter. Ten sa začne sériovo vyrábať už v budúcom roku. Cieľom spolupráce so španielskym výrobcom Silence bolo priniesť jednostopové vozidlo, ktoré je priame, ikonické a praktické.

Skúter poháňa elektromotor s maximálnym výkonom 11 kW a krútiacim momentom 240 Nm, čo má byť ekvivalentom spaľovacieho motora s kubatúrou 125 cm³. Keďže ide o prostriedok určený primárne na pohodlný presun v mestskej premávke, výrobca udáva zrýchlenie z 0 na 50 km/h, ktoré sa zastavilo na hodnote 3,8 sekundy.

Maximálnou rýchlosťou pritom je 100 km/h a dojazd podľa metriky WMTC dosahuje 115 kilometrov. Spomínané sú aj prevádzkové náklady. Nabitie batérie pre absolvovanie 100 km jazdy má majiteľa tohto plne elektrického skútra stáť 70 centov. Batériu je pre jednoduchšiu manipuláciu možné vybrať a nabíjať teda aj v domácom prostredí, rovnako ako na nabíjacích staniciach.

Medzi ďalšími vlastnosťami je spomínaný odkladací priestor pre dvojicu prilieb, ktorý sa nachádza priamo pod sedadlom. Ale tiež digitálne prepojenie vozidla s mobilnou aplikáciou pre sledovanie stavu batérie a polohy. Skúter je vhodný pre bežných zákazníkov. No SEAT uvádza, že dôraz bol kladený aj pre nasadenie v sfére takzvanej zdieľanej ekonomiky – služby pre zdieľanie vozidiel. Vo výbave nechýba ani dvojica USB portov a držiak na mobilný telefón.

Jedným z kľúčových aspektov pri vývoji bolo podľa výrobcu aj zvýšenie viditeľnosti skútra, nakoľko je určený do často dynamicky sa meniacej mestskej dopravy.

Celkový dizajn bol preto obohatený o “žiariace prvky”, vďaka ktorým bude skúter v premávke z pohľadu ostatných motoristov jasne identifikovateľný, čo sa má podpísať na zvýšení bezpečnosti. Podobný efekt majú priniesť aj dynamické smerovky, aby ostatní motoristi boli vždy jasne upozornení, že malý skúter sa pripravuje na zmenu smeru jazdy.

21. novembra 2019
Zdroj: SEAT

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+