MojElektromobil

Majitelia nového plug-in hybridného modelu BMW 530e iPerformance si budú môcť od budúce roku priplatiť za bezdrôtovú domácu nabíjačku. BMW tak môže byť prvou automobilkou, ktorá ponúkne takúto možnosť svojim zákazníkom.

O bezdrôtovom indukčnom nabíjaní elektrických vozidiel sa hovorí už pomerne dlhú dobu. A už budúci rok sa dostanú tieto systémy do praxe. No a my sme zvedaví, ktorá automobilka bude v tomto smere prvá, keďže rovnako ako BMW, tak aj Mercedes plánuje ponúkať indukčné nabíjačky od budúceho roka.

Náš tip
Bezdrôtové nabíjanie e-áut od Mercedesu bude dostupné už budúci rok

Princíp indukčného nabíjania

Princíp indukčného nabíjania od BMW je celkom jednoduchý. Na podlahu garáže či vonku na zem sa položí platňa s napájanou primárnou cievkou. Na spodnej časti vozidla sa zas bude nachádza sekundárna cievka. Po priblížení oboch cievok sa začne generovať striedavé magnetické pole, ktoré sa prostredníctvom kábla integrovaného do zariadenia umiestneného na vozidle privedie k palubnej nabíjačke, ktorá následne nabije batériu.

3,2 kW pre 3,5 hodinové nabíjanie

Indukčná bezdrôtová nabíjačka od BMW umožňuje nabíjanie výkonom 3,2 kW. Palubná nabíjačka BMW 530e má pritom výkon 3,7 kW, takže jej potenciál nie je úplne využitý. Napriek tomu trvá nabitie 9,4 kWh batérie prijateľné 3,5 hodiny. Indukčná nabíjačka bude súčasťou príplatkovej výbavy. Jej cenu nám automobilka BMW neprezradila. Rovnako ako presnejší termín dostupnosti.

Zdroj: insideevs.com, titulná fotografia: bmwblog.com

27. septembra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+