MojElektromobil

Automobilka BMW má v súčasnosti v ponuke tri plnohodnotné elektromobily. Ide o dobre známe BMW i3, ktoré tento rok doplnila dvojica elektrických SUV BMW iX3 a BMW iX. Okrem SUV pracujú aj na plne elektrických sedanoch, medzi ktoré patrí aj BMW 3.

Náš tip
BMW iX3: prvá jazda s elektrickým SUV, ako zvládlo diaľničný test?

Fotografom z webu InsideEVs sa podarilo zachytiť prototyp na cestách v Nemecku. Detaily tejto verzie zatiaľ nie sú známe, no je možné, že časť technológií prevezme z už predstaveného elektrického sedanu BMW i4. Zaujímavosťou je, že BMW 3 v elektrickej verzii má predĺžené telo s väčším rázvorom kolies. Prečo sa v BMW rozhodli pre takúto konfiguráciu je otázne, no predpokladá sa, že je to z dôvodu batérií. Pre uloženie väčšej batérie potrebovali viac miesta a predĺžený rázvor kolies to mohol vyriešiť.

Všetky dôležité časti auta sú skryté pod maskovaním, takže z tohto pohľadu nemáme veľmi čo hodnotiť. Rozdiel je však vidieť vo svetlách, ktoré majú inak nastavené denné svietenie. Predná maska pravdepodobne nebude taká veľká ako má i4, no určite bude plne zaslepená pre lepší koeficient odporu a lepšiu spotrebu. Zatiaľ vôbec nepoznáme konkrétnejšie parametre, no nakoľko ide o sedan, dojazd by sa mohol pohybovať niekde medzi 500 až 600 kilometrov na jedno nabitie. Z pohľadu výkonu určite bude mať čo ponúknuť, no je otázne, či sa taktiež rozhodnú ísť do M-kovej verzie.

Veľmi otázny je aj názov. Elektrické verzie odlišujú písmenom i, ktoré jednoducho aplikovali aj pri elektromobile BMW 4. Nakoľko ale už niekoľko rokov ponúka hatchback BMW i3, pri trojkovom sedane to pravdepodobne nebude také jednoduché.

 

24. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+