MojElektromobil

Elon Musk a Tesla ohlásili svojim zamestnancom v posledný februárový deň príchod dlhoočakávanej novinky – najlacnejšej verzie Modelu 3 so štandardným dojazdom 354 km a základným interiérom. Tá bude mať konečne sľubovanú cenu 35 000 dolárov bez DPH. Európska cenovka sa očakáva tesne pod 40 000 Eur vrátane DPH.

Tesla príchod najlacnejšej verzie potvrdzuje už aj verejne.

Nové možnosti sú už aj priamo v americkom konfigurátore Tesly Model 3.

Dodanie už čoskoro

Prví zákazníci v USA si budú môcť objednať základný Model 3 okamžite, s očakavaným dodaním 2 – 4 týždne. Ako bude Tesla stíhať vybavovať nápor objednávok, nie je zatiaľ jasné. Potvrdila však, že pri vybavovaní objednávok najlacnejších verzii bude uplatňovať poradie vyplývajúce z predchádzajúcich rezervácii.

Rôzne dojazdy

Dojazd základnej verzie Standard Range je 220 míľ (354 km) podľa EPA, u verzie Standard Range Plus s čiastočne prémiovym interiérom za 2 000 dolárov sa však zvýši až na 240 míľ, čo znamená v prepočte až 386 km. Zároveň sa zlepší akcelerácia z 0 na 100 km/h o 0,2 sekundy.

Maximálna rýchlosť je 210 km/h (225 km/h verzia Plus) a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,8 sekundy, resp. 5,6 sekundy u verzie Plus. Základná verzia Modelu 3 má podľa očakávania zadný náhon.

Jednoduchší interiér

Podľa zoznamu zahrnutých súčastí jednotlivých interiérov bude základná verzia ochudobnená o očakávané, ale aj neočakávané funkcie.

Textilné sedadlá sa budú spolu s volantom v najlacnejšej verzii nastavovať manuálne. Mapy nebudú vizualizovať informácie o doprave a nebudú zobrazovať satelitné snímky. Hudobný prehrávač nebude umožňovať streamovanie. Internetový prehliadač taktiež nebude k dispozícii – predpokladáme ale možnosť budúceho upgradu za príplatok.

Naopak aj najlacnejšia verzia bude obsahovať celopresklennú panoramatickú strechu.

Long Range zadnokolka je späť

Tesla zároveň potvrdzuje opätovnú dostupnosť Long Range verzie so zadným náhonom, pričom dojazd tejto verzie sa zvýši až na 325 míľ (523 km). Už z predchádzajúcich testov vyplývalo, že verzia Modelu 3 so zadným náhonom má netradične vyšší dojazd než Dual Motor verzia. Tesla však uvádzala dojazd rovnaký. Teraz ale má ísť o ďalšie navýšenie jej dojazdu softvérovým upgradom a týkať sa má ako nových, tak aj existujúcich majiteľov tejto verzie. Tesla zároveň zlepší jej akceleráciu z 0 na 100 km/h na 5,2 sekundy.

Zmeny autopilota

Tesla zlacňuje základnú verziu Autopilota na 3 000 dolárov. Tá už nebude obsahovať automatické parkovanie a funkciu ovládania auta na diaľku “Summon”. Tieto funkcie budú po novom zahrnuté v balíčku “Full Self Driving” za 5 000 dolárov.

Tesla Model 3 sa v USA dodáva už 2 roky. Prvé kusy v Európe sa objavili koncom roka 2018, no skutočne európske autá začali byť dodávané až v priebehu februára 2019. Stále však ide o drahšie verzie Modelu 3 – Long Range Dual Motor a Performance. V USA je dostupná aj verzia Mid Range, ktorá má byť na výber aj v Európe. To či sa objaví až spolu s najlacnejšou verziou zatiaľ nie je jasné. Najlacnejšia verzia by mala prísť do Európy v priebehu nasledujúcich 3 – 6 mesiacov.

Tesla nemá oficiálne zastúpenie na Slovensku, a tak spadáme do tzv. “Other Europe” oblasti, pre ktorú konfigurátor stále nebol sprístupnený. Napriek tomu by sa mal jeden z prvých Modelov 3 objaviť na Slovensku už začiatkom budúceho týždňa. O všetkom vás samozrejme budeme informovať.

Mohlo by vás zaujímať

Náš tip
Prvý test európskej Tesly Model 3: „Som unesený!“
Náš tip
Obidva slovenské Tesla Superchargery už podporujú CCS nabíjanie pre Model 3
Náš tip
SÚŤAŽ | Podporte portál a vyhrajte jazdu na Tesla Model 3. Kalendár elektromobilov 2019 pre každého zadarmo
Náš tip
Rýchlosť nabíjania 3. generácie Tesla Supercharger prekoná 1000 km/h

 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

28. februára 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+