MojElektromobil

Len nedávno sme priniesli test novej verzie Škoda Enyaq 85 a 85x, ktorá pre rok 2024 obdržala mnohé vylepšenia. Výrobca však prichádza s ďalšou novinkou, a tou je akčný model Škoda Enyaq Tour. Čítate správne, v Českej republike si naozaj dokážete zaobstarať nový Enyaq za cenu nižšiu než 22-tisíc eur. Má to však určité podmienky, komplexné informácie výrobca zverejnil na svojej stránke.

Po ukončení výroby základnej verzie Škoda Enyaq 60 tak na českom trhu doposiaľ štartoval modernizovaný Enyaq 85 na cenovke 1 324 900 Kč s DPH, čo je v prepočte 53 625 eur. To nie je málo, hoci za túto cenu dostane zákazník už vozidlo s veľmi solídnou technikou čo sa týka pohonu s výkonom 210 kW, akumulátora s kapacitou 82 kWh (využiteľná kapacita 77 kWh), alebo novej generácie rozhrania infotainmentu.

Skoda enyaq coupe 85x
Škoda Enyaq Coupé 85x

Automobilke tak na českom trhu chýbala cenovo dostupná verzia v ponuke, čo sa rozhodla riešiť radikálnym prístupom. Ako sme nedávno informovali, Česko spustilo dotácie na elektromobily pre podnikateľov, výška dotácie predstavuje až 200-tisíc korún českých a ďalších 150-tisíc korún je možné získať na nákup nabíjacej stanice. Celkový objem financií, ktoré firmy môžu získať na nákup elektromobilu, by sa mohol vyšplhať až na 1,65 miliardy českých korún (viac než 67,3 milióna eur). Aktuálnemu rebríčku žiadostí o dotáciu kraľuje automobilka Tesla, čo sa domáci výrobca rozhodol radikálne riešiť.

Mohlo by vás zaujímať:

Škoda Enyaq iV 60 TEST
Škoda Enyaq 60

Akčný model Škoda Enyaq Tour

Na trh tak uvádza špeciálnu verziu Škoda Enyaq Tour, ktorá prichádza s menšou batériou s využiteľnou kapacitou 52 kWh a dojazdom podľa WLTP na úrovni 375 kilometrov. Výkon elektromotora je na úrovni 125 kW (167 koní). Takéto vozidlá sa objavili na niektorých západných trhoch pod názvom Škoda Enyaq 50, u nás sa však ponúkala len verzia 60, ktorá disponovala akumulátorom s využiteľnou kapacitou 58 kWh. Tá však momentálne figuruje už len v ponuke skladových zásob, momentálne nie je možné ju objednať.

Akčný model Škoda Enyaq Tour má aj niektoré prvky nadštandardnej výbavy, ako napríklad trojzónovú automatickú klimatizáciu, vyhrievané predné sedadlá, či multifunkčný vyhrievaný kožený volant. Takéto vozidlo štartuje v cenníku na sume 899 000 Kč s DPH (36 380 eur). Tú je však možné pre podnikateľov znížiť ešte o DPH a dotáciu vo výške 200 tisíc Kč, čo vo výsledku dostáva cenu Škoda Enyaq Tour na atraktívnych 542 975 korún bez DPH, alebo v prepočte 21 975 eur.

skoda enyaq tour cena
Výpočet obstarávacej ceny Škoda Enyaq Tour | Zdroj Škoda Auto

Dotačná výzva bude trvať až do septembra roku 2025. Dovtedy môže jedna firma požiadať o neobmedzený počet finančných príspevkov, v celkovej hodnote až do približne 200 000 eur. Súkromných osôb sa tieto podmienky netýkajú, pre nich bohužiaľ zatiaľ žiadna dotácia neplatí.

Náš tip
Test Hyundai Kona Electric: Moderný elektromobil aj pre konzervatívca
22. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+