MojElektromobil

20 miliónov elektromobilov ročne. Práve takýto produkčný objem by mala Tesla dosiahnuť v horizonte najbližších desiatich rokov, ak sa naplnia ambiciózne plány Elona Muska.

Prekvapivá informácia z úst generálneho riaditeľa Tesly zaznela v súvislosti s nedávnym otvorením štvrtej veľkovýrobnej fabriky Giga Berlin. Okrem toho prichádza v čase, kedy sa Musk vyjadruje o “extrémnom rozširovaní svojich operácií”. Téme sa venoval portál InsideEvs.

V pozadí naznačovaného posilnenia výroby stojí jasný plán. Tesla si chce udržať svoju pozíciu najväčšieho výrobcu elektromobilov aj pre najbližšie roky. Vyrábanie a predávanie čoraz väčšieho počtu vozidiel je preto v tejto súvislosti úplne logickým krokom.

Výrobu navyšuje už dlhodobo

Automobilka sa už dlhú dobu aktívne venuje navyšovaniu výrobných kapacít, aj cez budovanie svojich masívnych fabrík Gigafactory. K dnešnému dňu má po celom svete prevádzkovať až 16 rozličných závodov, ktoré sa venujú buď priamo výrobe elektromobilov, prípadne slúžia na výrobu potrebných súčiastok. Spadajú sem aj štyri Gigactory, pričom otvorenie piatej, v Texase, je naplánované na apríl 2022.

20 miliónov elektromobilov ročne napriek tomu všetkému znie až rozprávkovo. Tesla v roku 2021 predala 936 172 elektromobilov. Dva roky predtým to ale bolo len 367 500 kusov, takže rapídne zvyšovanie výroby a predajov nie sú žiadnou neznámou.

Príliš veľké sústo

Avizované navýšenie na 20 miliónov ročne by však podľa Muskovej vízie malo prebehnúť v priebehu dekády, čo vzhľadom na aktuálny stav automobilového trhu skutočne môže byť až príliš veľké sústo.

Napríklad nová Gigafactory Berlin by mala ročne produkovať 500 000 vozidiel, no dosiahnutie tejto výrobnej kapacity nie je otázkou týždňov či mesiacov. Podľa aktuálnych plánov bude plná kapacita dosiahnutá až v roku 2025.

Spomínaná Gigafactory v Texase sa zase má pýšiť projektovanou výrobnou kapacitou 400 000 vozidiel ročne. Naplno v tomto objeme bude podľa predpokladov vyrábať okolo roku 2024.

To, že by sme o 10 rokov vyrábali 20 miliónov elektromobilov je agresívne, no nie nemožné. A toto číslo by bolo dobré, pretože na cestách sú 2 miliardy áut a nákladiakov, takže 20 miliónov by predstavovalo 1% celosvetového vozového parku.

Elon Musk

Smer je jasný

V každom prípade, už teraz je jasné, že Tesla sa chystá na masívnu expanziu a bude robiť všetko preto, aby si zachovala pozíciu trhovej jednotky. Po tom, čo bude dosiahnutý dostatočne veľký výrobný objem pri modeloch, po ktorých ja najväčší dopyt, by podľa Muska malo na rad prísť aj rozšírenie ponuky o úplne nové modely.

Aj v tomto prípade to ale zjavne potrvá ešte nejaký ten čas. Dlhšie odkladaný pickup Tesla Cybertruck by sa mal do výroby dostať v roku 2023. Už dlhší čas sa navyše objavujú informácie, že nasledovať bude cenovo dostupný elektromobilov známy ako “Tesla Model Q”.

Druhou vecou je, že konkurencia nespí na vavrínoch. Veľké koncerny, ktoré zastrešujú množstvo známych značiek, napríklad Volkswagen, posilňujú výskum aj produkciu elektrických modelov.

Náš tip
Volkswagen chce v Španielsku vybudovať továreň na batérie. Pripravil na to 7 miliárd €
28. marca 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+