MojElektromobil

Spoločnosť Volkswagen nie je v oblasti elektrických áut žiadnym nováčikom. Ich modely Volkswagen eGolf či Volkswagen eUp! sme už niekoľkokrát na našich stránkach spomínali. Minulý rok spoločnosť vyhlásila, že sa chce stať do roku 2025 lídrom na trhu v oblasti elektrických áut a chystá až 30 nových modelov. V tomto zmysle odprezentoval v nedeľu na Auto Show v Detroite aj koncept mikróbusu Volkswagen I.D. Buzz. Ten má byť prvým plne autonómnym mikróbusom.

volkswagen-id-buzz-koncept

Volkswagen I.D. Buzz budú poháňať dva motory s výkonom 369 koní. Vybavený bude pohonom všetkých štyroch kolies a keďže sa jedná o elektrické vozidlo, spomenúť treba aj dojazd. Na jedno nabitie prejde až 434 km. V interiéri výrobca využil predĺženú verziu svojej architektúry MEB (Modular Electric Drive) a posyktuje tu priestor pre max. 8 cestujúcich a 2 batožinové priestory. Interiér je však modulárny, takže sa dá v rôznych variáciách využiť na maximum, podľa potrieb.

id-buzz-concept-volkswagen

Výbava Volkswagen I.D. Buzz bude rozhodne zaujímavá. Heads-up displej príde spolu s rozšírenou realitou a nemenej parádne pôsobí dotykový volant. Tzv. I.D.Box je zase stredový panel, ktorý slúži vodičovi ako konzola na ovládanie jednotlivých funkcionalít, no zároveň aj ako Bluetooth zvukový systém. Dá sa totiž odobrať a využívať aj mimo vozidla.

id-buzz-koncept-volkswagen

Ale naspäť k autopilotovi. Keď ho aktivujete, volant sa zasunie do časti, kde sú zvyčajne budíky. Vtedy môže vodič otočiť svoje sedadlo o 180 stupňov a spomínaný I.D. Box sa vo svojich “koľajničkách” posunie dozadu k pasažierom a poskytne im svoje rozhranie pre zábavu.

“Celkový koncept I.D. Buzz ukazuje cestu do budúcnosti,” hovorí člen predstavenstva spoločnosti Dr. Frank Welsch. “Tento koncept vozidla je prvým elektrickým viacúčelovým vozidlom, ktoré je vybavené autonómnym jazdiacim režimom. Prenesie pocit slobody v mikróbuse do úplne novej éry mobility.”

Autodesk VRED Professional 2017 SP1
Autodesk VRED Professional 2017 SP1

Ako naznačuje video, máme sa na čo tešiť. Na druhej strane si zatiaľ len ťažko vieme reálne predstaviť, kedy sa takéto autá zjavia na našich cestách – a najmä, kedy sa bude dať naplno využiť potenciál autopilota.

Zdroj: MôjAndroid.sk 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

17. marca 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+