MojElektromobil

Ministerstvo hospodárstva SR a Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) začiatkom júna oznámili výraznú úpravu v dotačnom programe Zelená domácnostiam. Objem vyčlenených finančných prostriedkov bol navýšený z pôvodných 15 miliónov na súčasných 45 miliónov. Kľúčová zmena však nastala v spôsobe ako prebieha registrácia záujemcov a vyplácanie podpory pre oprávnených žiadateľov.

Okrem toho bol rozšírený aj okruh zariadení, na ktoré je možné získať dotácie. Finančný príspevok je možné žiadať už na fotovoltické panely, slnečné kolektory, tepelné čerpadlá a kotly na biomasu.

Aktuálne Ministerstvo hospodárstva SR informovalo o stave projektu, konkrétne o objeme žiadostí, ktorá je evidovaný k 21. júlu 2022. S tým súvisí „zarezervovaný“ objem finančných prostriedkov, takže ide o kľúčovú informáciu pre všetkých potenciálnych záujemcov.

Smerom k dlhodobej podpore

Registračný systém bol upravený tak, aby sa eliminoval princíp „rýchlych prstov“ a podpora prebiehala kontinuálne. To znamená, že dostupné prostriedky nie sú čerpané okamžite, keď dôjde k zaregistrovaniu žiadateľa, ale efektívne až v momente, kedy dôjde k uzatvoreniu zmluvy s dodávateľom, čo sprevádza aktivácia poukazu vydaného cez program Zelená domácnostiam.

Aj v tom momente sú vyčlenené finančné prostriedky len „rezervované“. K ich reálnemu vyplateniu dochádza až osadení zariadení a zaslaní potrebnej dokumentácie na Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru. Presný postup je zverejnený na oficiálnej stránke projektu https://zelenadomacnostiam.sk/.

V skratke by to to malo znamenať asi toľko, že dotácie na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach by sa mali ujsť väčšine vážnych záujemcov o ich využitie. Zo spomínaného objemu 30 miliónov € bolo k 21. júnu 2022 ešte stále dostupných viac ako 23 miliónov €.

Schéma dotačného mechanizmu v skratke:

  • Registrácia bude spustená 13. júna 2022.
  • Žiadateľ sa zaregistruje – https://zelenadomacnostiam.sk/.
  • Žiadateľ dostane unikátny aktivačný kód.
  • Žiadateľ si nájde dodávateľa, s ktorým uzatvorí dohodu/zmluvu – zoznam zapojených zhotoviteľov.
  • Dodávateľ preberie kód a nahlási ho do SIEA.
  • Inštalácia zariadenia musí prebehnúť do 90 dní, od dátumu nahlásenia kódu na SIEA. Samotný kód má platnosť až 18 mesiacov, nahlásený do SIEA teda môže byť pokojne aj po pol roku od dátumu vydania, a podobne.
  • Do SIEA je v termíne 90 dní nutné odovzdať faktúru a fotodokumentáciu nainštalovaného zariadenia.
  • Až potom SIEA dotáciu vyhodnotí a preplatí.
zelena domacnostiam schema dotacii
Schéma ako fungujú dotácie Zelená domácnostiam | Foto: Michal Chabada

Aktivovali približne tretinu žiadostí

Od začiatku posledného kola národného projektu Zelená domácnostiam zaregistrovala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) 11 734 žiadostí domácností. Zhotovitelia k dnešnému dňu následne aktivovali 3 765 žiadostí v objeme vyše 6,5 milióna €, pre ktoré budú vydané poukážky. Z dodatočne vyčlenených finančných prostriedkov vo výške 30 miliónov € je tak stále voľných 23 miliónov €.

„Je potrebné zdôrazniť, že prioritou je zabezpečiť stabilnú a plynulú podporu domácností tak, aby podnikatelia dokázali plánovať svoje kapacity. Pri čerpaní podpory je nutné maximálne zohľadniť aj realizovateľnosť podpory. Trh reaguje rýchlo na aktuálnu situáciu a kapacity dostupných zariadení sa míňajú. Pomoc v energetickej kríze však nemusia predstavovať iba zariadenia pre využívanie obnoviteľných zdrojov energie.“

minister hospodárstva Richard Sulík

S ďalším navýšením finančných prostriedkov sa zatiaľ nepočíta

Pre uplatnenie vydaných poukážok v časovej lehote troch mesiacov sú podstatné dodacie lehoty niektorých technológií, či inštalačné lehoty zo strany zhotoviteľov. Aktuálny dopyt po riešeniach využívajúcich obnoviteľné zdroje energií, ktoré znižujú náklady domácností na energie a zároveň znižujú závislosť na dovoze fosílnych palív, vysoko prevyšujú inštalačné i dodávateľské možnosti a to v rámci celej Európskej únie.

„Ďalšie navýšenie finančných prostriedkov by preto v tomto momente značne zvýšilo riziko nedočerpania alokácie projektu Zelená domácnostiam a to z dôvodu aktuálne horšej dostupnosti zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ale i kapacity zhotoviteľov, ktorí zabezpečujú inštaláciu zariadení. Riešenie vidíme vo vytváraní stabilného podnikateľského prostredia, ktoré umožní postupné zvyšovanie ich kapacít, nie v zaplavení trhu poukážkami, ktoré si domácnosti nebudú mať u koho uplatniť“.

generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš

Náš tip
Nabíjanie elektromobilov zo solárnej energie: Čo všetko by ste mali vedieť? | VIDEO
22. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+