MojElektromobil

Yamaha predstavila nový elektromotor Yamaha PW-XM, ktorý je určený pre e-bicykle. Je ľahší ako existujúci motor PW-X3, pričom produkuje rovnaké množstvo a krútiaci moment až 85 Nm. Téme sa venoval portál Insideevs.

Yamaha je značka, ktorá sa orientuje prevažne na výrobu jedných z najspoľahlivejších a technologicky najvyspelejších motocyklov na svete. Okrem toho sa stala silným konkurentom pre ostatných výrobcov aj v sektore elektrických bicyklov. Len nedávno uviedla na trh rad e-bicyklov, ktoré vynikali vysokým dojazdom a v ponuke boli aj modely, ktoré boli zamerané hlavne na výkon.

Yamaha PW-XM: Ľahká konštrukcia a vysoký výkon

Yamaha aktuálne vyrába radu e-bikov s motorom PW-X3. Po predstavení rôznych konkurenčných noviniek sa aj Yamaha rozhodla uviesť na trh nový PW-XM, ktorý je dokonalou kombináciou medzi ľahkou konštrukciou a vysokým krútiacim momentom a výkonom.

Snaha čo najviac znížiť váhu elektrobicyklov, nie je žiadnou novinkou a týka sa všetkých výrobcov. V tomto smere sa prvenstvom pýši značka Fazua, ktorej najľahší motor implementovaný do e-bicyklov Fazua Ride 60 váži menej ako 2 kg.

Výkon 250 wattov a krútiaci moment až 85 Nm

V prípade modelu Yamaha PW-XM značka využila svoje doterajšie skúsenosti a vďaka zmesi horčíkovej zliatiny váži motorový systém iba 2,6 kilogramu. Je teda o 150 gramov ľahší ako jeho predchodca, PW-X3. Nominálny výkon poskytne motor 250 wattov a je identický s výkonom PW-X3. Rovnako dosahuje 85 Nm a ponúka päť úrovní asistencie pedálov. K dispozícii je praktický režim asistencie pri chôdzi a tiež plne automatický režim. Ten zvolí vhodnú úroveň asistencie v závislosti od jazdných podmienok.

Yamaha PW-XM
Yamaha PW-XM | Zdroj: insideevs.com

Motor Yamaha PW-XM je navrhnutý a zostavený v Morimachi v Japonsku a je určený na použitie na špičkových elektrických horských bicykloch – rovnako ako systémy Performance Line CX a SX od spoločnosti Bosch.

Cena nového motora Yamaha ešte nebola zverejnená, ale spoločnosť tvrdí, že ide o inštaláciu typu plug-and-play na e-bicykloch, ktoré už používajú PW-X3. Možnosť vylepšiť si e-bike tak dostanú viacerí priaznivci Yamahy. Okrem toho je nový model kompatibilný s aktuálnymi rámami PW-XM. Rovnako je kompatibilný aj s existujúcimi komponentmi Yamaha, vrátane obrazoviek, ovládačov a batérií.

Náš tip
Hyundai IONIQ 5 N sa blíži. Poznáme dátum oficiálneho predstavenia

23. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+