MojElektromobil

Automobilka XPeng Motors odprezentovala svoju ultrarýchlu technológiu nabíjania batérie v elektromobiloch. Model XPeng G9 by tak vďaka tejto forme nabíjania mohol v priebehu piatich minút dosiahnuť dojazd až 210 kilometrov. Potrebná je rýchla nabíjačka s novým označením S4. Ďalšie informácie priniesol web cnevpost.com.

XPeng chce v Číne vybudovať infraštruktúru ultrarýchlych nabíjačiek

S4 supernabíjačka dosahuje maximálneho výkonu až 480 kW. Maximálny pretekajúci elektrický prúd pritom dosahuje až 670 A. Špička nabíjacieho výkonu je pritom stanovená na 400 kW. Pre porovnanie uvedieme napríklad Tesla V3 Supercharger, ktorého najvyšší výkon dosahuje 250 kW s maximálnym prúdom 631 A. Elektromobilu v priebehu piatich minút na nabíjačke zvýši dojazd o približne 150 kilometrov. Za zmienku stojí aj Turbo nabíjanie od Porsche, ktoré dosahuje najviac 350 kW a maximálny prúd o hodnote 500 A. Za 5 minút zabezpečí asi 120-kilometrový dojazd.

XPeng S4
S4 supernabíjanie od XPeng | Zdroj: cnevpost.com

Vráťme sa však naspäť k spoločnosti XPeng. Tá sa bude zameriavať na vybudovanie S4 nabíjacích staníc v desiatich mestách, ktoré zaznamenajú najviac objednávok na elektromobil G9 za tento rok. Automobilke tak dá ozajstný pohľad na to, kde by sa tieto extrémne rýchle nabíjačky aj reálne využívali na pravidelnejšej báze. Do roku 2025 chce XPeng vybudovať až 2 000 ultrarýchlych nabíjacích staníc. Momentálne má svoje nabíjačky v 337 mestách Číny. 779 nabíjačiek je superrýchlych a 201 zas takzvaných “cieľových”.

16. augusta 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+