MojElektromobil

V predvečer oficiálneho otvorenia 87. ročníka autosalónu v Ženeve 2017, predstavil koncern Volkswagen Group svoju víziu mobility vzdialenejšej budúcnosti. Jej stelesnením je koncept autonómneho elektromobilu s označením VW Sedric.

Sedric je vôbec prvým koncepčným vozidlom Volkswagen Group (pozor, nepliesť si s automobilkou VW). Na jeho vývoji pracovali centrá Volkswagen Group Future Center v Postupime a Volkswagen Group Research vo Wolfsburgu.

Koncept Sedric s ovládaním pomocou “jedného tlačidla”

Koncept Sedric sa svojimi proporciami výrazne líši od klasickej koncepcie automobilov. Postráda kapotu, ramená či typické previsy. Vďaka tomu disponuje veľkorysým vnútorným priestorom pri zachovaní kompaktných rozmerov. Batéria je integrovaná do podlahy a elektromotor do nápravy vozidla.

V interiéry sa nachádza pokročilý klimatizačný systém so vzduchovými filtrami na báze bambusového uhlia a dokonca živé rastlinstvo. Pohodlie cestujúcich zabezpečia 2 “obývačkové” kreslá, ktoré sú doplnené o ďalšie 2 sklápateľné miesta na sedenie.

SÚVISIACE ČLÁNKY: AUTOSALÓN ŽENEVA 2017: ZHRNUTIE NOVINIEK Z OBLASTI ELEKTRICKÝCH A HYBRIDNÝCH VOZIDIEL

 

V interiéri by ste však márne hľadali štandardné ovládacie prvky ako volant, pedále či prístrojovú dosku. Súčasťou elektromobilu je “kľuč”, na ktorom sa nachádza len jedno tlačidlo, tzv. OneButton. Jeho stlačením si vozidlo privoláte, pričom otváranie dverí prebehne automaticky po rozpoznaní užívateľa. VW Sedric sa ovláda hlasovými pokynmi, takže mu stačí povedať, kam sa chcete dopraviť. Do cieľovej destinácie sa tento autonómny elektromobil dostane za pomoci laserových senzorov, kamier a mapových podkladov.

volkswagen onebutton
Volkswagen OneButton. Zdroj: Volkswagen Group

 

“Autopilot” jednou z priorít Volkswagen Group

Koncept elektromobilu VW Sedric má byť akýmsi iniciátorom a inkubátorom nápadov pre vývoj sériového autonómneho systému. Má spájať všetky automobilky koncernu pri vývoji autonómneho riadenia najvyššieho 5. stupňa. To znamená, plne robotického riadenia bez nutnosti akéhokoľvek zásahu pasažierov vozidla.

 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Porsche a Audi budú spolupracovať pri výrobe autonómnych a elektrických automobilov
Hybridné SUV Audi Q8 Concept sa predstavilo v novej ostrej verzii "Sport"

Predseda predstavenstva Volkswagen Group, Matthias Muller povedal: “Sme presvedčení o budúcnosti tohto systému a o jeho revolučnom potenciáli z dlhodobého hľadiska.”  Preto sa do jeho vývoja chystá koncern “naliať” miliardy eur. Spoľahlivý autonómny systém môže byť veľkou konkurenčnou výhodou pri expandovaní v oblasti elektromobility. Pripomíname, že v roku 2025, v rámci stratégie TOGETHER 2025, majú tvoriť elektromobily až 1/4 z celkovej produkcie automobilov nemeckého koncernu. Zabezpečiť to má až 30 nových modelov automobiliek VW, Audi, Škoda, Seat či Bentley.

Zdroj: tlačová správa, titulná fotografia: telegraph.co.uk

eautoportal zdielanie


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

22. marca 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+