MojElektromobil

Švédska automobilka Volvo oficiálne oznámila svoje rozhodnutie vystúpiť zo známej asociácie ACEA, ktorá zdržuje výrobcov automobilov a lobuje za ich záujmy. Spraviť tak chce ešte pred koncom roka 2022.

V pozadí tohto rozhodnutia má stáť výrazný rozdiel v názoroch na smerovanie automobilového priemyslu, primárne z pohľadu riešení v oblasti takzvanej klimatickej otázky. Volvo sa už viac nestotožňuje s tým, aké smerovanie zastáva Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA), a tak jeho rady opúšťa. Na tému upozornila agentúra Reuters.

Volvo je elektromobilite výrazne naklonené už dlhšiu dobu. Automobilka sa zaviazala, že do roku 2030 bude vo svojej ponuke disponovať čisto plne elektrickými modelmi. Švédi pritom už v roku 2019 spolu s menami ako Uber, GreenWay či IKEA podpísali otvorenú výzvu, ktorá priamo podporovala ukončenie predaja vozidiel so spaľovacími motormi v rámci Európskej únie od roku 2035. Pripomeňme si, že na tomto termíne sa členské štáty EÚ nakoniec spoločne zhodli  v polovici roka 2022, avšak s niekoľkými výnimkami.

Táto skutočnosť ale poukazuje na to, že Volvo je na elektrickú transformáciu pripravené už dlhší čas. A aktívne ju podporuje. V priamom kontraste stojí oficiálny postoj Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA), ktoré akékoľvek dlhodobé regulácie prekračujúce obdobie aktuálneho desaťročia (rok 2030) považuje za úplne predčasné.

Volvo v reakcii na to uviedlo, že jeho stratégia a ambície v oblasti udržateľnej dopravy nie sú úplne v súlade s tým, čo hlása a aktuálne vykonáva ACEA. Automobilka preto ako najlepšiu možnosť vyhodnotila svoj odchod z asociácie, pretože to vníma tak, že to, čo robí automobilový segment v týchto časoch bude zohrávať kľúčovú rolu v tom, či svet bude mať šancu zvrátiť klimatické zmeny.

Inak povedané, Volvo sa chce naplno venovať elektromobilite, ktorú dnes už vníma ako tú správnu cestu a nechce stáť v rade zástupcov akýchkoľvek kompromisov. Volvo ale nie je jedinou významnou automobilkou, ktorá opustila združenie ACEA. Len pred necelým mesiacom k rovnakému kroku pristúpil aj koncern Stellantis. Ten uviedol, že v rámci novej stratégie zameranej na budúcnosť mobility upúšťa od tradičných lobingových aktivít.

Náš tip
Zákaz predaja spaľovacích áut od roku 2035: Takto vyzerá nová dohoda
12. júla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+