MojElektromobil

Automobilka Volvo sa do elektrifikácie svojich modelov príliš nehrnula, no situácia sa začína otáčať. Od roku 2030 v ponuke Volvo nájdete už iba elektromobily. Spolu s touto informáciou už dávnejšie predstavili aj ďalší elektromobil Volvo C40 Recharge s dojazdom až 450 kilometrov. Ten sa teraz dostáva na Slovensko.

Švédska automobilka Volvo predstavila budúcnosť a cestu, ktorou bude viesť kroky najbližšie roky. Cieľom automobilky je zbaviť sa všetkých modelov so spaľovacím motorom a nahradiť ich plne elektrickými modelmi do roku 2030.

Už v roku 2025 chcú, aby 50 percent ich predajov tvorili plne elektrické modely a zvyšok patril hybridom. Ešte v roku 2020 dostali do predaja elektromobil Volvo XC40 Recharge, ktorý sme už otestovali. Veľmi dobre doplnil širšiu ponuku elektromobilov dostupných na slovenskom trhu.

Náš tip
Volvo XC40 Twin Engine: Klasický plug-in hybrid vo švédskom dizajne | TEST

Volvo C40 Recharge

Elektromobil Volvo C40 Recharge je plne elektrický crossover, ktorý si zachováva typický charakter automobilky Volvo. Veľmi jednoducho ho dokážete identifikovať ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Po dizajnovej stránke ide o vydarené auto, príbuzné súčasnej ponuke Volvo.

Volvo C40 Recharge bude dostupné iba v elektrickej verzii a zároveň pôjde o prvý model, ktorý bude v interiéri kompletne bez kože. Vozidlo v interiéri inak ničím zásadným neprekvapí, no zaujať môže veľkou sklenenou strechou.

Volvo potvrdzuje, že systém infotainmentu je postavený na Google podobne, ako v elektrickej verzii Volvo XC40 Recharge. Vo vozidle sú teda integrované aplikácie a funkcie ako Google Mapy, Google Asistent či dokonca Obchod Google Play. Aj vďaka tomu bude elektromobil dostávať aktualizácie cez internet, teda bez nutnosti návštevy servisu.

Dojazd a nabíjanie

Volvo pre svoj model pri prvom predstavení deklarovalo WLTP dojazd 420 kilometrov, no automobilka dodala, že ten sa pravdepodobne ešte zvýši pomocou aktualizácie. Ako už vieme dnes, skutočne k tomu došlo a dojazd sa pohybuje v rozmedzí 436 až 450 km.

Batéria má kapacitu 78 kWh a vďaka podpore rýchlonabíjania s výkonom do 150 kW sa nabije z 0 na 80 percent za 40 minút. S prázdnou batériou sa ale väčšinou k nabíjačke nechodí, takže čas strávený na nabíjačke by mohol byť menší. Automobilka prezentuje nabíjanie aj v iných hodnotách – za 10 minút dokážete nabiť asi 100 kilometrov dojazdu.

Palubná nabíjačka je už štandardne trojfázová s výkonom 11 kW. Tento vyšší výkon palubnej nabíjačky môžete využiť pri dlhšom nabíjaní na verejnej nabíjacej stanici alebo doma cez wallbox. Týmto spôsobom je možné nabiť za hodinu 50 až 60 kilometrov dojazdu.

Automobilka k vozidlu samozrejme dodáva aj kábel do štandardnej zásuvky, s ktorým by sa ale batéria nabíjala z 0 na 100 percent približne 40 hodín. Na nočné nabíjanie je to ale postačujúce, ak je váš denný nájazd okolo 100 kilometrov.

Volvo C40 Recharge: Cena a dostupnosť na Slovensku

Elektrický crossover Volvo C40 Recharge bol na slovenský trh oficiálne uvedený koncom apríla 2022. Dostupný je v dvoch verziách výbavy – Plus a Ultimate.

  • Volvo C40 Recharge s výbavou Plus sa na Slovensku predáva za 53 005 €
  •  Volvo C40 Recharge s výbavou Premium sa na Slovensku predáva za 55 355 €, ide o doplatok vo výške 3 350 €

Rozdiel je primárne v tom, že verzia Premium ponúka aj hmlové svetlá, ostrekovače svetlometov, 360° parkovaciu kameru, dodatkový bočný parkovací asistent, elektricky ovládané sedadlá a audiosystém Harman Kardon Premium Sound.

Na výber je aj v oblasti motorizácie. Základom je verzia Single Motor s jedným elektromotorom s výkonom 170 kW, pohonom prednej nápravy a zrýchlením z 0 na 100 km/h za 7,4 sekundy. Elektrický dojazd tejto verzie dosahuje 436 km a priemerná spotreba je 18,1 kWh na 100 km. Práve táto verzia začína na predajnej cene 53 005 €.

Za príplatok vo výške 8 100 € je možné zvoliť Volvo C40 Recharge v motorizácii Twin Motor s dvojicou elektromotorov s kombinovaným výkonom 300 kW, pohonom obidvoch náprav a zrýchlením z 0 na 100 km/h za 4,7 sekundy.

Dojazd Volvo C40 Recharge Twin Motor dosahuje 450 km a priemerná spotreba je uvádzaná na 19,9 kWh na 100 km. Cena verzie s dvojicou elektromotorov začína na 61 105 €, v prípade, že siahnete po najvyššej výbave Premium tak celkovo pôjde o 64 455 €.

Volvo C40 Recharge: Fotogaléria

Ponuka elektrických SUV

Volvo opäť doplnilo ponuku elektrických SUV, kde sa ako zaujímavá voľba nachádza napríklad Hyundai IONIQ 5, ktorý prekvapila parametrami nabíjania či možnosťami ako V2L a solárnou strechou. Papierovo ide o veľmi silný model medzi konkurenciou. Tá pozostáva ešte z modelov Škoda Enyaq IV, Volkswagen ID.4 či Tesla Model Y.

Náš tip
Porovnali sme elektromobily Hyundai IONIQ 5, Škoda Enyaq iV, Tesla Model Y a ďalšie
27. apríla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+