MojElektromobil

Automobilka Volvo sa do elektrifikácie svojich modelov príliš nehrnula, no situácia sa začína otáčať. Od roku 2030 v ponuke Volvo nájdete už iba elektromobily. Spolu s touto informáciou predstavili aj ďalší elektromobil Volvo C40 Recharge s dojazdom 420 kilometrov.

Švédska automobilka Volvo predstavila budúcnosť a cestu, ktorou bude viesť kroky najbližšie roky. Cieľom automobilky je zbaviť sa všetkých modelov so spaľovacím motorom a nahradiť ich plne elektrickými modelmi do roku 2030. Už v roku 2025 chcú, aby 50 percent ich predajov tvorili plne elektrické modely a zvyšok patril hybridom. Ešte minulý rok dostali do predaja elektromobil Volvo XC40 Recharge, ktorý ešte čaká na náš test. Veľmi dobre doplnil širšiu ponuku plug-in hybridných modelov ideálnych najmä do mesta.

Volvo C40 Recharge

Už čoskoro ale ponuku rozšíri aj na Slovensku ďalší elektromobil Volvo C40 Recharge. Ide o plne elektrický crossover, ktorý si zachováva typický charakter automobilky Volvo. Veľmi jednoducho ho dokážete identifikovať ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Po dizajnovej stránke ide o vydarené auto, príbuzné súčasnej ponuke Volvo. Automobilka zatiaľ nezverejnila podrobné detaily o všetkých parametroch auta, takže mnohé z nich ešte čakajú na oficiálne potvrdenie.

Náš tip
Volvo XC40 Twin Engine: Klasický plug-in hybrid vo švédskom dizajne | TEST

Volvo C40 Recharge bude dostupné iba v elektrickej verzii a zároveň pôjde o prvý model, ktorý bude v interiéri kompletne bez kože. Vozidlo v interiéri inak ničím zásadným neprekvapí, no zaujať môže veľkou sklenenou strechou. Volvo potvrdzuje, že systém infotainmentu je postavený na Google podobne, ako v elektrickej verzii Volvo XC40 Recharge. Vo vozidle sú teda integrované aplikácie a funkcie ako Google Mapy, Google Asistent či dokonca Obchod Google Play. Aj vďaka tomu bude elektromobil dostávať aktualizácie cez internet, teda bez nutnosti návštevy servisu.

Dojazd a nabíjanie

Čo zatiaľ poznáme je WLTP dojazd, kapacitu batérie a aj možnosti nabíjania. Volvo má deklarovaný WLTP dojazd 420 kilometrov, no automobilka dodáva, že ten sa pravdepodobne ešte zvýši pomocou aktualizácie. Batéria má kapacitu 78 kWh a vďaka podpore rýchlonabíjania s výkonom do 150 kW sa nabije z 0 na 80 percent za 40 minút. S prázdnou batériou sa ale väčšinou k nabíjačke nechodí, takže čas strávený na nabíjačke by mohol byť menší. Automobilka prezentuje nabíjanie aj v iných hodnotách – za 10 minút dokážete nabiť asi 100 kilometrov dojazdu.

Palubná nabíjačka je už štandardne trojfázová s výkonom 11 kW. Tento vyšší výkon palubnej nabíjačky môžete využiť pri dlhšom nabíjaní na verejnej nabíjacej stanici alebo doma cez wallbox. Týmto spôsobom je možné nabiť za hodinu 50 až 60 kilometrov dojazdu. Automobilka k vozidlu samozrejme dodáva aj kábel do štandardnej zásuvky, s ktorým by sa ale batéria nabíjala z 0 na 100 percent približne 40 hodín. Na nočné nabíjanie je to ale postačujúce, ak je váš denný nájazd okolo 100 kilometrov.

Cena Volvo C40 Recharge zatiaľ nebola potvrdená.

Ponuka elektrických SUV

Volvo opäť doplnilo ponuku elektrických SUV. Len minulý týždeň sa do popredia dostala novinka Hyundai IONIQ 5, ktorá prekvapila parametrami nabíjania či možnosťami ako V2L a solárnou strechou. Papierovo ide o veľmi silný model medzi konkurenciou. Tá pozostáva ešte zo Škoda Enyaq IV či Volkswagen ID.4, ktoré sa pomaly dostávajú k prvým zákazníkom. Ponuka sa ale počas roka 2021 rozšíri napríklad o Nissan Ariya alebo Ford Mustang Mach E. Očakáva sa aj príchod Tesla Model Y na európsky trh.

Náš tip
Porovnali sme elektromobily Hyundai IONIQ 5, Škoda Enyaq iV, Tesla Model Y a ďalšie
3. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+