MojElektromobil

To, že oblasť elektrických vozidiel nie je pre Volvo žiadnou veľkou neznámou je jasné už dlhý čas. Automobilka už dávnejšie prehlásila, že do roku 2030 chce mať celé svoje portfólio plne elektrické. Momentálne usilovne pracuje na dosiahnutí tohto cieľa.

Zameranie na elektrifikáciu so sebou prináša nové výzvy, no súčasne sa podpisuje na nástupe nových a lepších technológií. Ako sa ukazuje, Volvo bude mať v oblasti elektromobilov určite čo povedať. Aspoň tak to naznačujú aktuálne plány automobilky, ktoré zhrnul portál Toms Guide.

Vízia Concept Recharge

Centrálnym bodom sa nateraz stáva konceptuálny model “Concept Recharge”, ktorý zjednodušene povedané stelesňuje to, ako by mali vyzerať budúce elektromobily značky Volvo. Ide o zaujímavo vyzerajúci elektromobily pripomínajúci komfortné a priestranné SUV.

Dalo by sa povedať, že v očiach návrhárov ide o akýsi ideál, ktorému sa snažia priblížiť. Medzi prvkami, s ktorými sa Volvo pohráva, sa nachádza vertikálna dotyková obrazovka s infotainmentom či zadné dvere so spätným otváraním. Všimnúť si môžeme aj absenciu stredového stĺpika medzi dverami.

Netreba zabúdať, že ide o koncept a sériové verzie vychádzajúce z ideálu môžu byť o dosť odlišné. Volvo uvádza, že verzia elektromobilu postavená na vízii “Concept Recharge” by sa na trh reálne mohla dostať už v priebehu troch rokov. Takže ide o koncept, ktorý bude pretavený do sériovej výroby.

Volvo Concept Recharge | Foto: Toms Guide

Lepší softvér a autonómna jazda

Automobilka má svoje plány v oblasti elektromobility už premyslené do celkom konkrétnych bodov. Jedným z nich je vlastný vývoj softvéru zastrešený pod platformou VolvoCars.OS. Inak povedané, Volvo si chce všetok softvér vyvíjať vo vlastnej réžii a urýchliť tak aj vydávanie aktualizácií.

Jednou z kľúčových oblastí bude spustenie plne autonómnej jazdy po diaľniciach. V tomto konkrétnom prípade to znamená, že zo strany vodiča nebude systém vyžadovať žiaden stupeň kontroly či venovania pozornosti. Ako to dopadne v praxi je dosť otázne, problematické to môže byť hlavne z pohľadu zákonov.

Volvo Concept Recharge | Foto: Toms Guide

Prevratné batérie

Ďalším želiezkom v ohni sú batérie ponúkajúce dojazd jemne cez 1000 kilometrov (625 míľ). Okrem prekvapivého dojazdu avizuje aj zníženie doby nabíjania, a to takmer o polovicu v porovnaní so súčasným štandardom.

Podrobnosti o tejto novinke si zatiaľ necháva pre seba, no ak sa to Volvu skutočne podarí dostať na trh, tak pôjde o prevratnú vec. Nové batérie s vysokou energetickou hustotou majú byť dostupné okolo roku 2025. Volvo ich plánuje vyrábať aj v Európe, kde chce do roku 2026 vybudovať špecializované výrobné centrum.

Volvo Concept Recharge | Foto: Toms Guide
Náš tip
InoBat Auto začalo s prestavbou hál, prvé batérie opustia závod budúci rok
8. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+