MojElektromobil

Po nedávnom zasadnutí dozornej rady oznámila spoločnosť Volkswagen Group zásadný posun vo svojej stratégii. Podľa dostupných informácií by sa mala týkať elektrifikácie a jej hlavným cieľom je urýchliť výrobu elektromobilov v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Okrem toho má nemecká automobilka v úmysle prepracovať aj svoju softvérovú stratégiu na efektívnejšie dosiahnutie tohto cieľa. Softvérové ​​problémy mali totižto doteraz obrovský vplyv na produkciu elektromobilov.

Rastúci dopyt aj napriek obmedzeniam

Aj napriek problémom so softvérom a obmedzeniam v dodávateľskom reťazci zaznamenala spoločnosť Volkswagen obrovský rastúci dopyt. Ten bol najmä po modelovej rade ID, ktorá je plne elektrická. Vďaka veľkému záujmu po vozidlách s nulovými emisiami na celom svete dokázala nemecká automobilka dosiahnuť svoj cieľ dodať až 500 000 vozidiel ID o rok skôr, ako bol pôvodný plán.

Z 500 000 vozidiel však väčšinu tvoril iba jeden model – ID.4. Ten napríklad v roku 2022 zaznamenal až 330 000 predaných kusov. To je však stále nepatrné číslo v porovnaní so 4,56 milióna všetkých vozidiel, ktoré VW predal minulý rok.

Martin Meiners

Podľa niektorých analytikov by však mohol relatívne vysoký počet predajov elektromobilov znamenať, že Volkswagen môže predbehnúť lídra na trhu, Teslu a to už v roku 2024.

Posilnenie výroby elektromobilov

Podľa vyhlásenia zástupcov spoločnosti, manažérsky tím minulý piatok predstavil dozornej rade päťročný investičný plán. Ten zahŕňa zrýchlený prechod na posilnenie výroby elektrických vozidiel a tiež prepracovanú softvérovú stratégiu. Ďalšou témou diskusie bolo rozhodnutie, či postaviť alebo nepostaviť novú výrobnú linku pre sedan Trinity.

Pôvodný plán bolo spustiť výrobu až v roku 2026 a podľa bývalého generálneho riaditeľa by to malo spôsobiť revolúciu vo Volkswagene. Ďalšou možnosťou, o ktorej sa diskutovalo koncom minulého roka by bolo vyrobiť model Trinity v súčasnom závode VW vo Wolfsburgu.

Ukončenie výroby VW Multivan 6.1 so spaľovacím motorom

Diskutovaná bola tiež téma, ktorá sa týkala výroby elektromobilov v závode Volkswagenu v Hannoveri v Nemecku. Práve v tomto závode je naplánované skoré ukončenie výroby Multivan 6.1 so spaľovacím motorom. Nachádza sa tu však približne 1000 pracovných miest, ktoré sú podľa hovorcu podnikovej rady garantované dohodou s Volkswagenom do roku 2029. Je preto viac než pravdepodobné, že výrobné linky závodu budú určené na výrobu niektorého z elektromobilov.

Volkswagen Multivan plug-in hybrid (Foto: VW)
Volkswagen Multivan plug-in hybrid (Foto: VW)

Aké sú konkrétne výsledky rokovania, zatiaľ zverejnené nebolo. Čo je však isté, VW má v úmysle urýchliť svoju stratégiu elektrifikácie a prehodnotiť stratégiu vývoja softvéru na podporu týchto vozidiel. Volkswagen zároveň uviedol, že o všetkých podrobnostiach piatkového stretnutia sa podelí počas svojej výročnej mediálnej konferencie, ktorá sa uskutoční 14. marca 2023.

Náš tip
Čierna na bielom: Nové autá so spaľovacími motormi v Európe od roku 2035 končia!

15. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+