MojElektromobil

Bežný crash test najnovšie absolvoval aj nový elektromobil Volkswagen ID.4 a výsledok je naozaj veľmi dobrý. Euro NCAP nameral veľmi dobré výsledky v takmer každej kategórii. Nižšie čísla sú iba pri ochrane chodcov, čo je ale bežné aj pri porovnaní s konkurenciou.

Štandardizované testy bezpečnosti sú veľmi dôležité nielen pre automobilky, ale najmä ako referencia pre potencionálnych zákazníkov. Vďaka práci Euro NCAP si môžeme pozrieť, ako sa vozidlo správa pri rôznych typoch nárazov. Totožnú procedúru teda musel absolvovať aj Volkswagen ID.4, ktorý opäť ukázal tuhosť platformy MEB. Výsledky crash testu Volkswagen ID.3 boli tiež veľmi dobré, aj keď na sedan Tesla Model 3 sa nedokázal dotiahnuť.

Robustná karoséria

Jeden z najrizikovejších nárazov, a to z boku do stĺpu, sa skončil iba miernym pokrčením karosérie. Po priamom čelnom náraze sa dokonca ani nerozbilo čelné sklo. Karoséria elektromobilov musí byť pevná a za lepšie zvládanie najmä bočných nárazov určite môže batéria v podlahe. Nakoľko je Volkswagen ID.4 väčšie a robustnejšie SUV, celkové hodnotenie je tu lepšie ako pri menšom modeli ID.3.

Volkswagen ID.4 Volkswagen ID.3 Tesla Model 3
Deti 89 % 89 % 86 %
Bezpečnostní asistenti 85 % 88 % 94 %
Dospelí cestujúci 93 % 87 % 96 %
Chodci 76 % 71 % 77 %

Najlepšie čísla dosiahol pri ochrane dospelých cestujúcich a veľmi dobré hodnotenie tiež získal za ochranu detských pasažierov. Kde mierne stráca sú asistenčné systémy. Je to prekvapujúce, nakoľko Volkswagen ID.4 je vybavené v podstate totožnými prvkami ako Volkswagen ID.3. Rozdiel ale nie je výrazný. Euro NCAP pri testovaní zhodnotil, že ID.4 o niečo horšie zvláda udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu a zároveň o chlp slabšie reaguje na zmenu rýchlosti. Ide ale o naozaj malé rozdiely.

1. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+