MojElektromobil

Boli sme pripravovaní na jeho koniec, no nakoniec si ešte možno užije svoje miesto na výslní v plne elektrickej podobe. Reč je o ikone stajne Volkswagen, značke Golf.

Informácia o tom, že Golf to má poriadne nahnuté sa objavovali už dlhší čas, výraznejšie sa to do povedomia dostalo aj počas apríla 2022, kedy portál CarBuzz upozornil na slová riaditeľa značky, Thomasa Schäfera, ktorý uviedol, že budúcnosť Golfu je poriadne neistá a 8. generácia by mohla byť tou úplne poslednou.

Dôvodov bolo hneď niekoľko. Vo svojej podstate ale ide o hru čísel. Vývoj novej generácie je finančne náročnou operáciou a s ohľadom na aktuálny vývoj na poli automobilového priemyslu by to už ekonomicky nemuselo dávať veľký zmysel.

Prísnejšie emisné normy, postupný prechod smerom k elektromobilite, ale aj všeobecne rastúce náklady na výrobu a nižšie marže pre zachovanie predajov. To všetko boli časti neľahkej rovnice. Rozhodnúť o osude Golfa sa malo počas najbližších 12-tich mesiacov.

Vzdať sa ikonického mena by bola veľká škoda

Aktuálne to však vyzerá tak, že s ikonickou značkou sa predsa len počíta. Akurát už v plne elektrickej podobe a pravdepodobne rovno začlenenej do rodiny .ID. Výsledkom by tak mohol byť model Volkswagen ID.Golf. Aspoň tak to naznačuje spomínaný Thomasa Schäfer v novom rozhovore pre Autocar.

V rámci neho uviedol, že automobilka sa vonkoncom neplánuje vzdať legendárnej značky Golf. Pridržiavať sa síce bude svojich plánov v rámci elektrickej rodiny ID, no meno Golf ešte budeme počuť.

Upozornil aj to, že hoci je Volkswagen ID.3 vnímaný ako nástupca Golfu, v skutočnosti to tak nebolo zamýšľané a koncern sa na tento elektromobil pozerá skôr ako na “Golf Plus”. Vyzerá to teda tak, že Golf nikam neodchádza a žiť bude ako samostatná jednotka aj naďalej.

Volkswagen ID.Golf už v roku 2025?

Britský magazín Autocar v polovici februára 2023 prišiel s novými informáciami o elektrickej budúcnosti Golfu. Píše, že kompaktný elektromobilov, ktorý Volkswagen plánuje na rok 2025 môže skutočne byť elektromobil Volkswagen Golf.

Model s označením Volkswagen ID. Golf má byť prvým elektromobilom na novej podvozkovej platforme MEB+. V praxi sa podľa dostupných informácií pravdepodobne udejú dve veci.

Prvou je, že pôvodný názov Volkswagen ID.2 bude nahradený ikonickým menom Volkswagen ID.Golf. Čo je ale možno trochu zaujímavejšie, pôvodne plánované prevedenie tohto elektromobilu malo byť kompletne prepracované s ohľadom na využitie mena Golf. Výsledok údajne bude prezentovaný ako koncepčné vozidlo už v marci 2023.

Pozoruhodná je aj séria ďalších sprievodných informácií. Elektrický Golf má doraziť s cenovkou okolo 22 500 €, využívať má LFP batérie a podporovať bude nabíjací výkon do 200 kW, čo je však jednou z typických vlastností spomínanej platformy MEB+. Objavila sa aj informácia, že pri hmotnosti medzi 1600 a 1700 kilogramov pôjde v segmente elektromobilov o mušiu váhu.

Náš tip
TEST Volkswagen e-Golf: Pohodlné mestské vozenie
16. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+