MojElektromobil
eAutoportal 17. októbra 2017

Automobilka Volkswagen investuje cca 1,5 miliardy do vývoja elektrických autobusov a nákladných vozidiel. Prvé elektrické ťahače pritom dodá zákazníkom už koncom tohto roka.  

Už aj Volkswagen si uvedomil, že predaj elektrických nákladných áut a autobusov by mohol byť dobrý biznis. Z tohto dôvodu preinvestuje do vývoja týchto vozidiel až 1,5 miliardy eur, a to v najbližších piatich rokoch. Peniaze pôjdu najmä do vývoja elektrického pohonu, ako aj autonómneho riadenia a technológií založených na cloud systémoch.

„Elektrická verzia dodávky Crafter s dojazdom 200 km sa začne dodávať koncom tohto roka. Vo vývoji je taktiež „Cargo“ verzia elektrického vanu I.D. Buzz,“ hovorí CEO divízie VW – úžitkové vozidlá, Eckhard Scholz.

Náš tip
Svetový rekord v dojazde elektromobilu vytvoril elektrobus. Prekonáva aj spaľovacie autobusy

Prvé elektrické ťahače už tento rok

Volkswagen taktiež pracuje na vývoji stredných a ťažkých elektrických ťahačov. Európske modely vzniknú v spolupráci s koncernovým špecialistom na ťahače MAN. Modely určené pre americký trh zas bude vyvíjať spoločne s automobilkou Navistar.

„Do konca roka 2017 dodáme našim zákazníkom v Rakúsku prvých 9 plne elektrických ťahačov. Tými budú veľké obchodné reťazce, pivovary a dopravcovia. Pohonné jednotky ťahačov sú tiché, neprodukujú žiadne primárne emisie a požiadavky zákazníkov napĺňajú do bodky. Dopyt po týchto vozidlách je na vzostupe. Nízko-objemový predaj plánujeme spustiť začiatkom roka 2018,“ hovorí Joachim Drees – CEO Volkswagen MAN Truck & Bus.

Náš tip
Exkluzívna špionážna fotografia elektrického ťahača Tesla Semi!
tesla-semi-render
Tesla Semi render
 
Volkswagen taktiež potvrdil, že sériová výroba elektrických autobusov má začať do roku 2020.

Zdroj: electrek.co, titulná fotografia: MAN

17. októbra 2017
Fotománia

+