MojElektromobil

Priame aktualizácie softvéru cez mobilné dáta, takzvané OTA aktualizácie, sú odteraz dostupné pre všetkých majiteľov a všetky modely radu Volkswagen ID. Automobilka o tom informovala prostredníctvom oficiálneho vyhlásenia.

Ešte donedávna boli aktualizácie v testovacej fáze k dispozícii iba pre zákazníkov, ktorí sú zaregistrovaní v tzv. „ID. First Movers Club“. To sa teraz mení a po novom ich budú dostávať už všetci bez rozdielu.

Nová aktualizácia každé 3 mesiace

Spoločnosť plánuje svojim zákazníkom približne každých 12 týždňov poskytovať bezplatnú aktualizáciu softvéru aby vozidlá boli vždy na najaktuálnejšej úrovni a zlepšoval sa zážitok zákazníkov z ich používania.

Volkswagen aktuálne približuje aj nové možnosti pre využívanie doplnkových služieb a funkcií vylepšujúcich vozidlo. Hlavná myšlienka v pozadí je taká, že vodič si ich pre svoje vozidlo aktivuj až vtedy, keď ich bude potrebovať.

Aktivácia služby pritom prebehne práve vďaka softvérovej aktualizácii. Perspektívne bude možné nechať si aktivovať napríklad pri jazdách na dlhé trasy Travel Assist alebo väčšiu výkonnosť batérie a neskôr aj automatizovanú jazdu.

Foto: Volkswagen

Aktualizácia optimalizuje bezpečnostné a komfortné funkcie

Bezplatné aktualizácie sú dostupné pre ID.3, ID.4 a ID.4 GTX. Prvé aktualizácie poskytnú zákazníkom benefity v podobe optimalizovaného spracovania obrazu prednej kamery, intuitívnejšieho ovládania systému infotainmentu a niektorých nových funkcií:

  • Niektoré nové funkcie terajšej aktualizácie sa týkajú ID. Light, svetelného signalizačného pásu pod predným oknom. Teraz napríklad poskytuje vodičovi navyše informácie, ktoré ho intuitívne podporujú pri jazde šetriacej energiu a pri jazde s adaptívnym tempomatom „Active Cruise Control“ (ACC).
  • Zlepšilo sa aj spracovanie obrazu prednej multifunkčnej kamery, ktorá ešte rýchlejšie rozoznáva motocykle a iných účastníkov cestnej premávky. To isté platí pre jazdu za zníženej viditeľnosti: dynamická regulácia diaľkových svetiel – ak je ňou vozidlo vybavené – ešte precíznejšie reguluje svetlomety vozidla.
  • Grafika centrálneho displeja infotainmentu je po aktualizácii softvéru pokojnejšia a prehľadnejšia, pričom aj ovládanie systému je intuitívnejšie.
Foto: Volkswagen

6.7.2021

Volkswagen spúšťa aktualizácie vzduchom. Prvé ich dostanú modely ID.3 a ID.4

Očakávané OTA aktualizácie pre elektromobily značky Volkswagen dorazia už v najbližšej dobe. Konkrétne tento mesiac. Ako informuje portál Forbes, prvá na rad príde dvojica Volkswagen ID.3 a ID.4.

Automobilka súčasne upresnila svoje plány týkajúce sa softvérovej podpory, respektíve vydávania aktualizácií. Aktuálne počíta s tým, že OTA aktualizácie pre modely ID.3 a ID.4. budú vydávané na štvrťročnej báze. Neskôr na rad prídu aj ďalšie modely, vrátane elektrického autobusu ID.​BUZZ.

Prvá softvérová aktualizácia bude dostupná pre zákazníkov z klubu „First Movers Club“, ktorí patrili medzi prvých záujemcov o nové elektrické autá. Medzi vylepšeniami sa postupom času majú objaviť aj funkcie požadované priamo zo strany zákazníkov, no viacero nápadov prichádza aj z prostredia automobilky.

Na začiatok opravy a drobné vylepšenia

Vo všeobecnosti sa počíta s tým, že prvá aktualizácia bude riešiť zistené nedostatky spolu s celkovým ladením používaného softvéru. Priamo sa spomína napríklad vylepšenie funkcionalít LED systému ID Light, dizajnové úpravy a optimalizácia infotainemnt systému či úpravy správania svetiel. Po členoch spomínaného klubu na rad prídu bežní majitelia vozidiel Volkswagen ID.3 a ID.4.

Dostupné budú aj platené vylepšenia

Počíta sa s tým, že distribuované budú bezplatné, ale aj platené softvérové vylepšenia. Zástupcovia automobilky uvádzajú, že v budúcnosti budú dostupné platené aktualizácie, ktoré prinesú požadované vylepšenia, ktoré budú hodné svojej ceny a zákazníci z nich budú mať radosť. Nateraz nie je známy presný termín, kedy dorazia prvé platené vylepšenia.

5.3.2021

Volkswagen spúšťa aktualizácie vzduchom, aktivuje ich až návšteva servisu

Volkswagen ID.3 začína pre automobilku novú éru elektrických vozidiel či servisných a systémových aktualizácií. Volkswagen oficiálne potvrdil spustenie možnosti vydávania a inštalácie „OTA” over-the-air aktualizácie. Pre ich prijímanie ale bude potrebná návšteva servisu.

O elektromobile Volkswagen ID.3 sa hovorí ako o vozidle novej generácie pre koncern Volkswagen. Bezpochyby ide o ich najdôležitejšie auto za posledné roky. V ostrej konkurencii elektromobilov totiž musia nabiehať na už rozbehnutý vlak, ktorý ťahá v drvivej väčšine Tesla. O elektromobiloch Tesla sa hovorí, že ide vlastne o tablet s kolesami. Toto prirovnanie vychádza z vysokej systémovej podpory zo strany americkej automobilky.

Náš tip
Volkswagen ID.3: Ďalší skvelý elektromobil, ktorý potrápi konkurenciu | TEST

Pre aktualizácie nie je nutné navštevovať servis. Elektromobily Tesla sa aktualizujú totožne ako napríklad bežný telefón, počítať a prípadne aj smart televízor. Skrátka stačí stiahnuť aktualizáciu priamo v aute a takýmto spôsobom sa opravia prípadné chyby či získavajú nové funkcie. Volkswagen túto možnosť avizoval pre model ID.3 už dávnejšie, no teraz oficiálne potvrdil spustenie tejto možnosti. „Volkswagen ID.3 a ID.4 modely v Európe môžu získať nové funkcie a technické vylepšenia cez aktualizácie získané pomocou W-LAN alebo mobilnej siete. Zákazníci budú vždy na vrchole digitálneho vývoja s takzvanými „Over-the-Air“ aktualizáciami.

Prvýkrát do servisu

Na celej veci je ale najviac zaujímavé, že pre prijímanie aktualizácií vzduchom bude potrebné mať nainštalovanú verziu systému ID.2.1. Takúto verziu ale Volkswagen inštaluje do áut od ôsmeho týždňa tohto roka. Volkswagen ale vozidlá dodáva už od minulého roka, čo samozrejme je problém. Aby ste teda mohli sťahovať aktualizácie cez Wi-Fi alebo mobilnú sieť a vlastníte staršie ID.3, budete musieť zájsť do servisu.

Samozrejme, ak túto funkciu vyslovene nepotrebujete, stačí počkať do najbližšej servisnej prehliadky, kde vám ju automaticky nainštalujú. Rozhodne ale ide o správny krok, ktorý dáva väčšiu voľnosť automobilke prinášať nové funkcie bez ďalších starostí s aktualizáciou vozidiel. Volkswagen pritom nie je jediný, ktorý nabieha na nový spôsob aktualizácií. Podobne by ich mohla dostávať aj Škoda Enyaq iV a netají sa tým ani Ford pri modeli Mustang Mach-E.

24. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+