MojElektromobil

Nemecký automobilový koncern Volkswagen v závere minulého týždňa prediskutoval a rovno aj schválil investičný plán pre obdobie najbližších piatich rokov – 2020 až 2024.

Zdôrazňuje v ňom, potrebu silnej investície do budúcnosti mobility. Na podporu vývoja a výroby v oblasti hybridov, elektromobility a digitálnych služieb preto počas najbližších piatich rokov vynaloží takmer 60 miliárd eur.

Práve toto sú oblasti, ktoré sa pre Volkswagen stávajú čoraz dôležitejšími. V nadchádzajúcich rokoch preto plánuje investície ešte zintenzívniť.

Z tohto celkového objemu plánovaných investícií pre spomínané oblasti pripadne čisto na elektromobilitu až 33 miliárd eur.

75 elektromobilov a 60 hybridov

Volkswagen zároveň pristúpil k úprave svojich dlhodobých produkčných plánov pre obdobie desiatich rokov. Do konca roka 2029 plánuje na trh dostať až 75 čisto elektrických modelov a približne 60 vozidiel s hybridným pohonom.

Okrem toho došlo aj k zvýšeniu odhadovanej produkcie elektronických vozidiel na približne 26 miliónov kusov. Za navýšením stojí pripočítanie odhadovanej produkcie za rok 2029, ktorá pretým v plánoch zjavne chýbala. Volkswagen taktiež plánuje do roku 2029 predať takmer 6 miliónov vozidiel s hybridným pohonom.

Produkciu zastrešia primárne mimo Nemecka

20 miliónov z plánovanej produkcie elektromobilov má byť postavených na modulárnej platforme MEB, pričom väčšina zo zvyšných 6 miliónov bude postavená na platforme PPE.

Produkciu elektromobilov koncern Volkswagen naplánoval tak, aby si jej najväčšiu časť odbil mimo Nemecka. V tlačovej správe konkrétne menuje závody v mestách Mladá Boleslav, Chattanooga, Foshan a Anting.

Slovenskú fabriku, bohužiaľ, nikde nespomína. Hoci nedávne správy uvádzali, že časť produkcie elektromobilov bude s veľkou pravdepodobnosťou presunutá do Bratislavy.

Nemecké výrobné haly v Zwickau, Emdene, Hannoveri, Zuffenhausene a Drážďaňoch zastrešia „zvyšnú produkciu“.

Zmeny pre Emden, otáznik nad Tureckom

Volkswagen zároveň uvádza, že výrobné plány pre fabriku v Emdene boli potvrdené a produkcia elektrického A-SUV (ID.Next) by mala začať v roku 2022.

Nad výstavbou nového výrobného závodu, ktorý mal vyrásť v Turecku, kvôli vypätej situácii stále visí otáznik. Definitívne rozhodnutie nad jeho osudom má padnúť do konca tohto roka.

18. novembra 2019
Zdroj: VW

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+