MojElektromobil

Musíme sa zmeniť, znížiť emisie skleníkových plynov a konať musíme drasticky a rýchlo! V takomto duchu sa nesie vyhlásenie viac ako 11-tisíc akademických pracovníkov a odborníkov. To vydali pred decembrovou konferenciou COP25 týkajúcou sa aktuálnych klimatických zmien.

Zem sa nachádza v stave klimatickej núdze. Ak v blízkej dobe nedôjde k vykonaniu potrebných krokov a ústupkov, výsledok môže byť pred ľudstvo katastrofálny. Hrozí zlyhanie ekosystému a zem sa môže stať čiastočne neobývateľnou, tvrdí vedecký konsenzus.

Autori čerstvého vyhlásenia volajú po významnej zmene toho, ako dnes funguje globálna spoločnosť. Apelujú primárne na predstaviteľov výkonnej politickej moci, ktorí podľa nich napriek opätovným výzvam a čoraz hlasnejším upozorneniam, za ostatných 40 rokov stále nepodnikli kroky v takej miere, ako je to nutné pre zníženie emisií skleníkových plynov a odvrátenie hroziacej klimatickej krízy.

Vedci načrtli ako z toho von

Aby sa ľudstvo vyhlo nedozerným trvalým následkom, podľa odborníkov musí dôjsť k prijatiu drastických opatrení v oblastiach energetiky, technológií, ale aj populačnej politiky či životného štýlu.

Vedci vytýčili šesť kľúčových krokov, ktoré je nutné vykonať. Okrem iného ide o nahradenie fosílnych palív pomocou obnoviteľných zdrojov, zníženie látok znečisťujúcich ovzdušie, ochranu a obnovu ekosystémov. Či dokonca zníženie konzumácie živočíšnych produktov a postupnú stabilizáciu populačného rastu.

Výzvu zverejnenú v odbornom časopise Bioscience Magazine pod taktovkou vedcov z univerzity v Oregone, podpísalo 11 331 vedcov, akademikov, ľudí z výskumných stredísk a množstvo ďalších odborných pracovníkov zo 153 zemí celého sveta.

„Klimatická zmena podľa predpovedí ďalekosiahlo ovplyvní podmorský, vodný a pozemský život, od planktónu cez korály a ryby až po lesy. Preto musíme naliehavo jednať. Klimatická kríza je tu a napreduje omnoho rýchlejšie než sa očakávalo. Je vážnejšia než sme predpokladali a ohrozuje prírodné ekosystémy a celkový osud ľudstva,“ uvádzajú autori výzvy.

Parížska klimatická dohoda sa Spojeným štátom nepozdáva

Konferencia OSN o klimatických zmenách (COP25) sa uskutoční začiatkom decembra v Madride. Nosnou témou budú kroky pre naplnenie parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Jej cieľom je znížiť riziko a prípadné dopady klimatických zmien, pričom ako kľúčový bod vytýčila v tomto storočí udržať zvyšovanie teploty výrazne pod 2 stupňami Celzia, ideálne sa čo najviac priblížiť k hodnote 1,5 stupňa.

Štáty, ktoré dohodu podpísali sa zaviazali, že výrazne obmedzia emisie skleníkových plynov, primárne oxidu uhličitého. Na nadchádzajúcej konferencii sa pre názorové rozdiely očakáva živá diskusia, najmä kvôli tomu, že Spojené štáty, ktoré majú byť druhým najväčším svetovým znečisťovateľom, oficiálne začali s procesom odstúpenia od parížskej klimatickej dohody.

Mohlo by vás zaujímať

Náš tip
Arnold Schwarzenegger požičia Teslu klimatickej aktivistke Grete Thunberg
8. novembra 2019
Zdroj: CT24, InovatorsMag

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+