MojElektromobil

Nemecké mesto Rüsselsheim am Main sa stalo významným miestom rozširovania svojej nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá. Starosta Udo Bausch a riaditeľ HR spoločnosti Opel Ralph Wangemann uviedli do prevádzky prvé z troch verejných nabíjacích stredísk so 152 nabíjacími miestami. Zriadené bolo na verejnom parkovisku pred bránou továrne Opel. V budúcnosti budú môcť občania a zamestnanci továrne využívať priestor na ulici Mainzer Straße na nabíjanie svojich elektrických vozidiel.

Starosta Udo Bausch pri tejto príležitosti uviedol: „Dnes je dôležitý deň. Napĺňame prvú časť sľubu, ktorý sme dali občanom Rüsselsheimu, že  naše mesto bude elektrické. Predtým súkromné, firemné parkovacie miesta pre zamestnancov, sa stali verejnými parkovacími miestami, ktoré sú prístupné aj širokej verejnosti.“

Ďalšie nabíjacie strediská

V rámci projektu Electric City sa budú zriaďovať aj ďalšie nabíjacie strediská. Do konca októbra sa na parkoviskách v mestskej časti otvoria celkom tri nabíjacie centrá s 540 verejne prístupnými nabíjacími stanicami. Potom bude postupne nasledovať až 250 verejných nabíjacích miest, rozložených po celej mestskej oblasti. Do jari 2022 tak vznikne asi 1200 nabíjacích miest – 800 verejných a takmer 400 súkromných.

Nabíjací výkon až 22 kW

Nabíjacie stanovištia poskytujú striedavý prúd (AC) a nabíjaciu kapacitu až 22 kW. Čas nabíjania je medzi dvoma až štyrmi hodinami, v závislosti od nabíjacieho výkonu nabíjacej stanice, kapacity akumulátorovej batérie a technológie nabíjania elektromobilu. Na všetkých nabíjacích stanovištiach, vytvorených v rámci projektu Electric City, sú umiestnené  nabíjacie zásuvky typu 2. Tieto zásuvky spĺňajú požiadavky na nabíjanie striedavým prúdom v Európe a sú nainštalované v každom modernom elektrickom vozidle.

Elektrina so zmluvou aj bez zmluvy

Každý, kto by chcel nabíjať na jednej z verejných nabíjacích staníc Rüsselsheim Electric City, má širokú škálu možností taríf a zmlúv. Pretože nabíjacie stanice bude v budúcnosti prevádzkovať mestská elektráreň v Rüsselsheime, zelená elektrická energia bude k dispozícii na spontánne nabíjanie bez zmluvného záväzku (ad hoc nabíjanie). Každý, kto je najmenej tri mesiace viazaný na elektrickú energiu obecného podniku, môže v porovnaní so spontánnym nabíjaním ušetriť peniaze využitím tarify „ÖkoStrom Mobil“ a môže tiež nabíjať svoj elektromobil na akejkoľvek nabíjacej stanici mimo Rüsselsheimu, ktorá je súčasťou roamingovej siete ladenetz.de. Roamingový partner môže tiež využívať akúkoľvek elektrickú energiu od akéhokoľvek iného dodávateľa elektrickej energie v nabíjacej stanici Electric City, ktorá je súčasťou siete spolupráce ladenetz.de.

Autentifikácia rôznymi spôsobmi

Aby sa mohol odber elektrickej energie priradiť danému zákazníkovi a správne účtovať, mesto Rüsselsheim využíva pre proces nabíjania až štyri rôzne spôsoby autentifikácie. V prvom rade je to využitie nabíjacích RFID kariet. Ich najväčšou výhodou je nenáročné využívanie.

Množstvo ďalších informácií ponúkajú aplikácie pre smartfóny od rôznych poskytovateľov nabíjacích taríf a roamingu. Medzi ne patria napríklad aktuálne obsadenie nabíjacích staníc alebo tarify. V Rüsselsheime sa to dá urobiť pomocou populárnej aplikácie z ladenetz.de. Predpokladom je, samozrejme, existujúce internetové pripojenie.

Nabíjanie „ad hoc“ taktiež nevyžaduje zmluvu, ale je závislé od dostupnosti internetu. Pri tomto spôsobe sa musia údaje o zákazníkovi a spôsob platby uložiť pred načítaním na webovej stránke dodávateľa elektrickej energie. Na webovú stránku sa dá dostať prostredníctvom QR kódu pripojeného k nabíjacej stanici, ktorý sa naskenuje fotoaparátom smartfónu.

Štvrtým, ale stále budúcim variantom bude „Plug & Charge“. Fakturačné čipy budú integrované priamo do nabíjacej elektroniky elektromobilov, takže bude možné platiť bez kariet, aplikácií alebo QR kódov. Táto forma autentifikácie je v súčasnej dobe stále vo vývoji a keď bude pripravená pre trh, bude nainštalovaná ako aktualizácia na nabíjacie stanice Electric City.

A na záver len pre zaujímavosť. Rüsselsheim am Main má necelých 70 tisíc obyvateľov. Je tak celkom  možné, že sa v počte staníc na obyvateľov zaradí v rámci Európy na popredné miesto. Čo však treba vyzdvihnúť, kompetentní ľudia v meste nečakajú kým sa v ich meste rozšíri počet elektromobilov, ale práve naopak, tento trend chcú podporiť vynikajúcou dostupnosťou nabíjacej infraštruktúry.

Zdroj: Rüsselsheim am Main

 

 

 

11. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+