MojElektromobil

Ďalší výrazný pokrok v oblastí batérií pre elektrické vozidlá, ale hlavne pre elektrické letectvo, by mohol prísť z Nemecka. 

Tamojšie ministerstvo pre vzdelávanie a výskum (BMBF) vyčlenilo 1,8 milióna € na podporu projektu SoLiS, ktorý sa zaoberá vývojom lítium-sírových batérií s pevným elektrolytom pri využití viacvrstvového dizajnu článkov. Téme sa venoval portál Autovista24.

Projekt SoLiS

Projekt SoLiS bol spustený v júli 2021 pod taktovkou drážďanského výskumného ústavu Fraunhofer zameraného na materiálové inžinierstvo (IWS). 

Jeho aktuálnym cieľom je transformácia čerstvej výskumne ladenej koncepcie pre lítium-sírové batérie na priemyselne využiteľné riešenie. Inak povedané, vedecké poznatky sa majú postupne pretaviť do reálneho fungujúceho produktu.

Ak sa nový koncept skutočne podarí pretaviť do praxe, malo by to priniesť batérie s vyššou kapacitou, dlhšou životnosťou, nižšími výrobnými nákladmi a podstate vyššou efektivitou v porovnaní s tým, čo je na trhu dostupné dnes. Aspoň teoreticky…

Na začiatku cesty

Problémom celého projektu SoLiS je totiž skutočnosť, že zatiaľ sa nachádza prakticky na svojom úplnom počiatku. Samotní výskumníci dokonca uvádzajú, že ešte nemajú dostatok relevantných dát k tomu, aby v tomto momente mohli novú technológiu objektívne zhodnotiť.

Na základe prvotných laboratórnych výsledkov v nej vidia potenciál, no nevedia tak celkom posúdiť do akej miery bude v reálnom svete schopná konkurovať existujúcim riešeniam. 

Výskumný ústav Fraunhofer na projekte SoLiS spolupracuje s ďalšími štyrmi partnermi, pričom má ponúkať svoje odborné skúsenosti z oblasti výroby elektród a batériových článkov.

Medzi spomínaných partnerov patrí Technická univerzita v Drážďanoch, Münsterská univerzita, Univerzita Justusa-Liebiga v Giessene a technologická spoločnosť Schunk Group. Každý z týchto partnerov má do projektu vkladať svoje know-how z oblasti, v ktorej dominuje.

V súvislosti s projektom SoLiS sa nespomína žiadny konkrétny časový horizont, kedy by sme mohli vidieť prvé v praxi využiteľné produkty. Vyzerá to tak, že pred sebou má ešte poriadne dlhú, hoci zatiaľ optimistickú, cestu.

Náš tip
Rýchlonabíjanie na čínsky spôsob. Nabitie z kapacity 0 na 80 % za osem minút
17. augusta 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+