MojElektromobil

Príbeh opustenej trojice elektromobilov Tesla Roadster, ktoré boli v čínskom prístave opustené od roku 2010, má prekvapivé rozuzlenie. Dozvedáme sa, že po dlhšom čase konečne našli svojho majiteľa. Nezávislý servis Medlock & Sons potvrdil, že za 800 000 dolárov si trio “osvojil” technologický miliardár Dan O’Dowd.

To, že si miliardár kúpi netradičné elektromobily, s ktorými sa spája pekný príbeh, nie je vôbec prekvapivé. V tomto prípade je to zaujímavé kvôli tomu, kto O’Dowd vlastne je. Vo všeobecnosti je známy ako zakladateľ softvérovej spoločnosti Green Hills Software. Dôležité je ale to, že stojí v pozadí projektu The Dawn Project, ktorý je zameraný na “bezpečnejšie softvérové systémy pre ľudí”.

Práve tento projekt do veľkej miery vystupuje ako odporca asistenčných systémov, respektíve systémov autonómnej jazdy Tesly. Softvér Tesly ostro kritizuje a realizoval už viacero reklamných “antikampaní”. Naposledy sa tak stalo tento rok počas 58. ročníka Super Bowlu, kedy nasadil dva reklamné spoty, ktoré ľudí vyzývali k bojkotovaniu produktov Tesly, píše CNN.

O’Dowd vystupuje ako ostrý kritik a nedáva si servítky pred ústa. Hovorí, že Tesla dlhodobo a opakovane zlyháva pri riešení nedostatkov a problémov vo svojom chybnom samoriadiacom softvéri.

V jeho reklamných spotoch býva uvedené, že kúpou elektromobilov Tesla ľudia tento stav podporujú a finančnej umožňujú Elonovi Muskovi pokračovať v nasadzovaní nebezpečného a nedokončeného produktu na verejné cesty. Práve z tohto dôvodu je prekvapivé, že spomínané elektromobily Tesla Roadster kúpil práve O’Dowd.

Tri Tesly Roadster čakali v prepravných kontajneroch dlhé roky. Teraz sa našli a sú na predaj

3. mája 2023

Prepravné kontajnery, ktoré od roku 2010 sedeli v čínskom nákladnom prístave, vydali svoje tajomstvo a zberatelia exotických vozidiel alebo poprední fanúšikovia Tesly si teraz prídu na svoje.

Ako informovala spoločnosť Gruber Motor Company v predmetných kontajneroch sa nachádzala trojica pôvodných elektromobilov Tesla Roadster s nulovým nájazdom. Dlhých 13 rokov boli prakticky zakonzervované v takom stave, v akom ich do prepravy odovzdala priamo výrobná fabrika Tesly.

Zákazník si ich objednal, no nakoniec z bližšie nešpecifikovaných dôvodov neprevzal. Dlhé roky preto sedeli v prístave, kde upadali do zabudnutia a poplatky za ich uskladnenie sa postupne vyšplhali až na šesť cifier. Teraz mali byť objavené, zjavne novým majiteľom prístavu, a tak idú do predaja.

Nájdený elektromobil Tesla Roadster | Foto: Electrek

Elektromobily Tesla Roadster dnes patria medzi exotické kúsky vhodné pre zberateľov. Vyrobených totiž bolo len niečo vyše 2 000 kusov. Časť z toho sa prirodzene počas rokov stala obeťami nehôd, niektoré zanedbali ich majitelia a približne dva tucty mali zhorieť pri požiari servisu spoločnosti Gruber Motors, ktorá sa špecializuje práve na prvú generáciu elektromobilov Tesla Roadster. Tento limitovaný objem znamená, že objavená trojica s nulovým nájazdom a nedotknutým interiérom, môže mať poriadne vysokú hodnotu.

Nájdený elektromobil Tesla Roadster | Foto: Electrek

Vizuálne majú byť v špičkovom stave, no veľký otáznik visí nad ich batériou a elektronikou. Elektromobily boli 13 rokov na jednom mieste, bez akéhokoľvek nabíjania, preto je tu celkom reálna možnosť, že to malo veľmi negatívny dopad na životnosť batérie. Spôsobiť to mohlo viacero problémom, prinajmenšom to, že batériu nebude možné nabíjať ani “oživiť”. Bez fyzickej kontroly však nie je možné vyhodnotiť aktuálny stav.

Ako píše portál Electrek, spoločnosť Gruber Motors sa snaží nájsť vhodných kupcov, ktorí by mali o nedotknuté elektromobily záujem. Ak sa jej to nepodarí v najbližších dňoch, tak na vlastné triko plánuje trojičky dostať do svojej garáže v Spojených štátoch a s hľadaním zákazníkov pokračovať odtiaľ. Aktuálne prebieha hľadanie záujemcov vo forme “aukcie”, ktorá začala na 50 000 dolároch za kus pri záujme o všetky tri elektromobily, prípadne na 70 000 a 76 000 pri záujme o konkrétny kus.

Náš tip
Príliš pripravený na zimu: Polárny elektromobil museli nečakane upraviť


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

28. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+