MojElektromobil

Približne 8 500 EUR budete potrebovať na konverziu svojho staršieho spaľovacieho automobilu na čistý elektromobil. Teda, aby sme boli presní – na konverziu niekoľkých európskych spaľovacích bestsellerov.

Francúzska spoločnosť Transition-One dodatočne montuje do starších modelov Fiat, Volkswagen, Renault, Citroen, Peugeot a Toyota elektrický motor, batérie a upravenú palubnú dosku za približne 8 500 EUR. Vo Francúzsku to bude 5 000 EUR (po štátnej dotácii).

„Predávam konverziu ľuďom, ktorí si nemôžu dovoliť nový elektrický automobil za 20 000 eur,“ uviedol zakladateľ Aymeric Libeau v rozhovore pri svojom prvom prototype Renault Twingo z roku 2009 s elektrickým dojazdom 180 km. Libeau očakáva schválenie francúzskych a európskych úradov do konca roka a v septembri začnú predobjednávky.

“Najpredávanejších modely v Európe premieňame na elektrické autá.“

Rastie zákaz spaľovacích áut

Jedným z dôvodov vzniku tohto startupu je zákaz starých spaľovacích automobilov v centrách miest po Európe. Ich stále rastúci počet nabral obrátky po emisnom škandále “Dieselgate” v roku 2015. V priebehu nasledujúceho desaťročia úplne obmedzí vstup spaľovacích vozidiel na svoje územie mnoho ďalších európskych miest.

Zakladateľ spoločnosti Transition-One Aymeric Libeau
Zakladateľ spoločnosti Transition-One Aymeric Libeau

Dojadz vhodný do mesta

V prerobenom elektrickom prototype Renault Twingo z roku 2009 sú v prednom motorovom priestore namontované tri batériové moduly a dva v priestore, kde sa pred konverziou nachádzala benzínová nádrž. Batérie boli kúpené od neoficiálneho predajcu Tesla komponentov a majú hmotnosť 120 kilogramov. Pre porovnanie, elektrický Renault Zoe má 22 kWh batériu s váhou približne 290 kg.

Konverzia trvá menej ako jeden deň, pričom radiaca páka a prevodovka ostávajú (nefunkčné) v aute a nabíjcí port sa namontuje do bývalého otvoru pre tankovanie.

6 miliónov na fabriku

Libeau pracoval na konverzii automobilov dva roky a spolupracoval pritom s jednou z ekonomických univerzít. Momentálne sa snaží získať od investorov 6 miliónov eur na výstavbu fabriky, ktorá by podľa neho mohla v budúcom roku prerobiť až 4 000 vozidiel na elektromobily. Na francúzskom startupe je špecifický jeho plán vytvorenia všeobecného regulačného rámca pre takéto konverzie, namiesto zdĺhavého individuálneho riešenia každej konverzie.

Prázdny motorový priestor a namontované batérie v prototype Renault Twingo
Prázdny motorový priestor a namontované batérie v prototype Renault Twingo

Na stole by mali byť všetky riešenia

Transition-One ponúka konverziu nasledovných modelov: Citroen C1 Peugeot 107, Fiat 500, Toyota Aygo, Renaul Twingo II a Volkswagen Polo.

„Ak je hlavným cieľom znížiť znečistenie ovzdušia, mali byť na stole všetky riešenia, nové autá nestačia“, uviedol Libeau počas jazdy v hustej premávke v centre Paríža.

+