MojElektromobil

Elektromobil Tesla je možné od minulého týždňa kúpiť za kryptomenu Bitcoin. Zákazník môže takto prísť o peniaze za krátke časové obdobie.

Tesla za Bitcoin

Tesla začala akceptovať Bitcoin (BTC) ako platobnú metódu za elektromobily vo svojom online konfigurátore pre pár dňami. Zatiaľ len v Spojených štátoch, no možnosť sa má podľa Muska dostať aj do iných krajín. Portál Electrek upozorňuje na to, že podľa obchodných podmienok Tesly pre platbu bitcoinom to môže byť problém pre niektorých zákazníkov.

Na začiatku tohto roka Tesla investovala do najpopulárnejšej kryptomeny Bitcoin 1,5 miliardy dolárov (takmer 1,3 mld. eur). Týmto krokom priniesla tomuto virtuálnemu platidlu a investičnému nástroju vyššiu dôveryhodnosť. Zároveň to spôsobilo okamžitý krátkodobý nárast ceny Bitcoinu a zarobila na ňom aj samotná Tesla. BTC je všeobecne extrémne volatilný investičný nástroj.

Vývoj ceny Bitcoinu - BTC/USD (Zdroj: TradingView)
Vývoj ceny Bitcoinu – BTC/USD (Zdroj: TradingView)

Kontroverzný krok a finančný nezmysel

Investícia Tesly do Bitcoinu okamžite rozdelila fanúšikov na dva tábory, keďže ťažba tejto kryptomeny si vyžaduje obrovské množstvo energie. To je samozrejme v priamom rozpore s ekologickým charakterom a víziou samotnej firmy Tesla.

Ďalšou otázkou je to, či nákup vozidla za Bitcoin má pri jeho volatilite ekonomický zmysel. Aktuálna cena (30. marca 2021) 1 BTC voči americkému doláru je 58 000 USD, za čo si v USA môžete kúpiť napríklad Teslu Model 3 Performace (bez DPH). O pár dní však môže cena Bitcoinu narásť aj o desiatky percent a za 1 BTC si kúpite aj drahší model od Tesly. Alebo výrazne klesnúť.

Nákup Tesly za Bitcoin (Foto: Tesla)
Nákup Tesly za Bitcoin (Foto: Tesla)

Z obchodných podmienok kúpy Tesly vieme, že to nie je veľmi dobrý nápad. V nich sama automobilka priznáva prakticky to, že nákup Tesly za Bitcoin a prípadné následné vrátenie vozidla je pre zákazníka finančný nezmysel.

Jednoducho ide o to, že sa hodnota Bitcoinu rýchlo mení a pri refundácii alebo spätnom odkupe môže zákazník prísť o peniaze. Môže sa stať, že zákazník za pár dní príde aj o 50% peňazí, za ktoré nakúpil Teslu. Automobilka zvýrazňuje túto časť obchodných podmienok veľkými písmenami.

Obchodné podmienky pre platbu Bitcoinom

„Ak máte nárok na refundáciu alebo spätný výkup, vyhradzujeme si právo vrátiť vám sumu Bitcoinu, ktorú ste nám poskytli v čase nákupu, alebo sumu v amerických dolároch, ktorá je ekvivalentom ceny Bitcoinu v čase nákupu. To isté platí pre všetky poplatky a ostatné náklady, na ktoré máte nárok. CENA BITCOINU MÔŽE BYŤ VOLATILNÁ A JEHO HODNOTA VOČI AMERICKÉMU DOLÁRU SA MÔŽE ZNÍŽIŤ ALEBO ZVÝŠIŤ MEDZI NÁKUPOM A MOMENTOM, KEDY POSKYTNEME REFUNDÁCIU ALEBO SPÄTNÝ VÝKUP.

AK VÁM VRÁTIME BITCOINY, HODNOTA ICH SUMY VOČI AMERICKÉMU DOLÁRU MÔŽE BYŤ VÝRAZNE NIŽŠIA AKO HODNOTA ICH SUMY V ČASE VÁŠHO NÁKUPU. AK VÁM VRÁTIME AMERICKÉ DOLÁRE, ICH SUMA MÔŽE BYŤ VÝRAZNE NIŽŠIA AKO ICH HODNOTA V ČASE NÁKUPU. BERTE DO ÚVAHY RIZIKO CENY BITCOINU. NEMÁTE NÁROK NA VYPLATENIE ZVÝŠENEJ HODNOTY BITCOINU.

 

31. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+