MojElektromobil

Prvotná výstavba novej generácie nabíjacích staníc Tesla Supercharger V4 v Európe už začala. Ako informuje portál Teslarati, došlo k tomu len niekoľko dní po tom, čo Tesla ohlásila svoje plány v tejto oblasti. Správy o príprave nových nabíjacích staniciach sa začali vo väčšej miere objavovať v lete 2022, kedy sa do obehu dostali skice a údajné parametre.

Pôvodne sa očakávalo, že prvé nabíjacie stanice Tesla Supercharger V4 budú do prevádzky uvedené v Spojených štátoch. Nakoniec sa ale ukázalo, že to tak nebude. Tesla počas konferencie Tesla Investor Day ohlásila, že s výstavbou začne v Európe. Uplynulo len niekoľko dní, aby sa zistilo, že prípravné práce sa už rozbehli. Prezrádzajú to snímky z holandskej obce Harderwijk. Táto lokalita má obsahovať až 16 nabíjacích stojanov.

Výstavba lokality s nabíjacími stanicami Tesla Supercharger V4 | Foto: electricfelix

Hlavným prínosom novej generácie má byť vyšší nabíjací výkon, ktorý má teoreticky dosahovať až 600 kW, k tomu sa majú pridávať dlhšie nabíjacie káble, natívna podpora pre elektromobily všetkých značiek, ako aj širšie parkovacie miesta. Celkovým zámerom je teda zvýšenie používateľskej skúsenosti.

Špekuluje sa, že Tesla začína v Európe práve kvôli rozbehnutému pilotnému programu, ktorý na vybrané nabíjacie stanice Tesla Supercharger umožňuje využívať aj majiteľom elektromobilov iných značiek. Tento program má v Európe vybudované značné zázemie. Bližšie podrobnosti nateraz nie sú známe. Oficiálna mapa nabíjacích staníc pri holandskej lokalite uvádza len toľko, že jej uvedenie do prevádzky je naplánované na druhy štvrťrok 2023.

Aktualizované: Lokalita pri holandskej obci Harderwijk bola do prevádzky uvedená v polovici marca 2023. Tesla o tom informovala prostredníctvom sociálnej siete Twitter.

Náš tip
Tesla na Slovensku vybuduje ďalšiu nabíjačku. Poznáme miesto
6. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+