MojElektromobil

Podľa dostupných informácií sa v USA objavila prvá nabíjacia stanica Supercharger od Tesly, ktorá obsahuje Magic Dock. Jej hlavnou prednosťou je, že okrem vozidiel Tesla umožňuje nabíjanie elektromobilov aj iných výrobcov. Po budovaní nabíjacej siete na európskom trhu mal nasledovať americký, no doteraz sa tak nestalo. Tejto téme sa venoval portál electrek.

Tesla svoj pilotný program začala aktívne rozširovať a dobíjacie stanice Supercharger tak môžu používať majitelia všetkých elektromobilov už v 15 európskych krajinách. Slovensko zatiaľ chýba.

Pôvodný plán Tesly bol, že po Európe mala nasledovať Severná Amerika. Sieť nabíjacích staníc mala byť na americkom trhu vybudovaná do konca roku 2022. Oficiálne však tento termín dodržaný nebol, aj keď všetko naznačuje tomu, že to môže byť otázka už len pár dní či týždňov.

V Amerike využívajú Superchargery konektor NACS

Hlavným dôvodom omeškania môžu byť nabíjacie konektory. Tesla v európskych vozidlách využíva nabíjací štandard CCS, konkrétne Typ 2, preto vytvoriť takúto sieť nabíjacích staníc, dostupnú aj pre iné elektromobily bolo v Európe oveľa jednoduchšie.

NCAS štandard pre Severnú Ameriku | Zdroj: tesla.com

V Severnej Amerike je najbežnejším štandardom nabíjania NACS. Vzhľadom na využívaný iný štandard nabíjania je aj počet elektromobilov využívajúcich konektor NACS raz tak vysoký, ako počet elektromobilov využívajúcich konektor CCS. Zároveň treba podotknúť, že v USA sa využíva mierne odlišný konektor CCS (Typ 1) ako v Európe (CCS Typ 2).

Magic Dock prinesie univerzálne riešenie

Podľa informácií, ktoré nedávno zverejnila spoločnosť Tesla, univerzálnym riešením by mal byť “Magic Dock“. Magic Dock je príslušenstvo, ktoré je dodatočne namontované na nabíjačkách Supercharger. Obsahuje vstavaný adaptér CCS1, ktorý umožňuje nabíjať na staniciach Supercharger aj elektromobily iných výrobcov.

Magic Dock – NACS a CCS konektory | Zdroj: autoevolution.com

Keď je Magic Dock uzamknutý, nabíjaciu stanicu môže klasickým spôsobom využívať ktorýkoľvek majiteľ Tesly. V prípade, že potrebuje nabíjať majiteľ iný elektromobil s adaptérom CCS1, prostredníctvom aplikácie si Magic Dock môže odomknúť. Adaptér Magic Dock následne pripojí zástrčku CCS1 na vrchnú časť zástrčky NACS a to umožní elektromobilom inej značky ako Tesla nabíjať maximálnou rýchlosťou až 250 kW.

Superchargery obsahujúce Magic Dock sú už v testovacej fáze

Jeden Supercharger, ktorý už Magic Dock obsahuje sa napríklad nachádza v severnej časti štátu New York.  Aj napriek tomu Tesla zatiaľ neaktualizovala informácie o tejto konkrétnej nabíjacej stanici. Z toho vyplýva, že je stále iba v testovacej fáze.

Minulý týždeň však Tesla potvrdila, že automobilka čoskoro sprístupní niektoré stanice Supercharger aj vlastníkom iných elektromobilov. Okrem toho v USA plánuje zdvojnásobiť veľkosť svojej siete, aby do konca roka 2024 sprístupnila až 7 500 Superchargerov. Tie budú okrem elektromobilov Tesla samozrejme dostupné pre takmer všetky elektromobily aj od iných výrobcov.

Náš tip
eFleet Day 2023: Zažite veľkolepý návrat legendy v podaní Volkswagen ID.Buzz

25. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+