MojElektromobil

Nedávno predstavený ťahač Tesla Semi prekvapil svojimi parametrami asi väčšinu motoristického sveta. Málokto totiž čakal dojazd 800 km a užitočné zaťaženie 36 ton. Avšak nemenej zaujímavé sú aj iné parametre, ako koeficient odporu vzduchu, ktorý je lepší ako v prípade hyperšportu Bugatti Chiron či zrýchlenie plne naloženej súpravy z 0 na 100 km/h za cca 20 sekúnd. To si vyžaduje samozrejme obrovskú silu pohonnej jednotky, na ktorú sa pozrieme bližšie.

V útrobách Tesly Semi nájdeme až 4 elektromotory, ktoré poháňajú obe zadné nápravy. Každý elektromotor má tak na starosti pohon jedného zadného kolesa. Ich výkon Tesla nezverejnila, avšak vieme, že rovnaké elektromotory montuje do svojho menšieho sedanu Model 3. Ak Tesla nepristúpila k úprave ich výkonu, môžeme predpokladať výkon 4 x 192 kW (257 k), t.j. 768 kW a viac ako 1 000 konských síl.

Náš tip
Tesla Semi bude mať extrémne rýchlonabíjanie. Aký výkon budú musieť mať nabíjacie stanice Megacharger?

Jednoduché riadenie

Tesla Semi má rovnako ako osobné elektromobily len jeden prevodový stupeň. Aj vďaka tomu sa podľa slov Elona Muska šoféruje rovnako jednoducho ako ostatné vozidlá značky. Jediný rozdiel je vraj len vo veľkosti. Zaujímavosťou je, že ťahač je pojazdný aj v prípade, že dôjde k poruche 2 motorov. Aj s takýmto hendikepom vraj porazí dieselové ťahače.

Komponenty z Modelu 3

Za ďalšiu zaujímavosť môžeme označiť fakt, že väčšina komponentov ťahača je prebraná zo sedanu Tesla Model 3. To umožní podľa Muska jeho rýchlejšiu a efektívnejšiu výrobu, ako aj navýšenie marže. Na videu Tesla blogera Kman-a si môžete pozrieť časť pohonnej jednotky, a to elektromotory, prevodovku a vysokonapäťové káble.

Náš tip
Nová Tesla Roadster je šialene rýchla vďaka raketovým technológiám od SpaceX. A bude ešte rýchlejšia

Zdroj: teslarati.com


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

22. novembra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+