MojElektromobil

Nedávno predstavený elektrický ťahač Tesla Semi prekvapil okrem iného aj svojim dojazdom. Ten má byť až 800 km (EPA), pričom na 80 % sa má nabiť len za 30 minút. Je to vôbec možné? Aký výkon bude musieť mať špeciálna nabíjacia stanica od Tesly s názvom Megacharger?

Na to, aby bola Tesla Semi úspešná je nutné vybudovať dostatočnú sieť nabíjacích staníc, pričom samotné nabíjanie nemôže trvať zbytočne dlho. To si Tesla samozrejme uvedomuje, preto pre svoje elektrické ťahače vybuduje samostatnú sieť nabíjačiek Megacharger. Tie však budú musieť byť podstatne výkonnejšie ako nabíjacie stanice Supercharger pre osobné elektromobily. Budovať sa majú každých 640 km, pričom takýto dojazd má získať Tesla Semi za 30 minút nabíjania.

Náš tip
Tesla predstavila elektrický ťahač s dojazdom 800 km a aerodynamikou lepšou ako má Bugatti Chiron

Megacharger s výkonom 1 600 kW?

Tesla uvádza, že spotreba ťahača má byť menšia ako 1,25 kWh na 1 km. To by v krajnom prípade znamenalo spotrebu 800 kWh na 640 km. Takže nabíjacia stanica musí byť schopná doplniť cca 800 kWh energie za pol hodinu. Na to by bolo treba nabíjačku s výkonom zhruba 1 600 kW.

Predstavený prototyp Tesly Semi má až 8-pinový konektor pre nabíjanie (viď video). Poradca portálu Teslarati Kman tvrdí, že vďaka nemu je možné dosiahnuť výkon 1 600 kW po zdvojnásobení napätia. Počíta pritom, že jeden vodič zvládne až 500 kW. Každopádne sa bude jednať o najextrémnejšie nabíjacie stanice, aké svet doteraz poznal a sme veľmi zvedaví, aké technologické riešenia ponúknu a ako budú vyzerať.

Zdroj: Kman cez teslarati.com


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

20. novembra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+