MojElektromobil

Elektrický nákladiak Tesla Semi vzbudil veľa pozornosti už pri predstavení. Či už svojím dizajnom alebo výkonom, ide o zaujímavú alternatívu k bežným spaľovacím ťahačom. Elektromobilita sa dostáva aj do tohto segmentu a Tesla nie je jediným výrobcom, ktorý už ponúka aj takéto elektrifikované vozidlá.

Jedna vec je elektrický nákladiak vyrobiť, druhá predať. Najväčším odberateľom Tesly v tomto smere je spoločnosť PepsiCo, a to ešte pred začiatkom sériovej výroby kamióna. Program Tesla Semi sa totiž potýka s vážnymi oneskoreniami, informoval portál Electrek. Tesla Semi bol svetu po prvýkrát ukázaný v roku 2019 a do výroby sa mal dostať o dva roky neskôr. Výroba však začala až koncom roka 2022, a to len vo veľmi obmedzenom počte.

Na sériovú výrobu sa stále čaká

Aktuálne najväčším a prakticky jediným zákazníkom je spoločnosť PepsiCo, ktorá tieto kamióny používa už viac ako rok. Inak sa používajú len na interné účely v rámci Tesly. V poslednej dobe sa však pomaly dostáva aj k ďalším zákazníkom, no nie sú to nijako vysoké čísla. Testovanie prebieha napríklad vo Walmarte či Costco.

Ťahač Tesla Semi na testovacej trati (Foto: Twitter/Tesla)
Tesla Semi | Zdroj: Tesla

Najväčším problémom Tesly Semi je to, že nákladiak automobilka zatiaľ nedokáže vyrábať vo veľkom. Momentálne sa čaká na rozšírenie Gigafactory Nevada, kde by mala byť nainštalovaná nová veľkoobjemná výrobná linka. Momentálne je sériová výroba naplánovaná na koniec budúceho roka, pričom k ďalším zákazníkom by sa mal tento elektrický kamión dostať v roku 2026. PepsiCo tak stále zostáva hlavným zákazníkom.

Je to náročné, no dá sa to

K oneskoreniam sa vyjadril aj jeden z inžinierov, ktorí sa podieľajú na výrobe vozidla:

“Ako už bolo spomenuté, vyskytlo sa niekoľko otázok o načasovaní. Tesla má svoju špecialitu, a tou je premena “nemožného na neskoro.” Ľudia často hovoria, že elektrická nákladná doprava stále nie je možná. Pravdepodobne ste sa s takýmto názorom stretli už aj vy. No hádajte čo… Je to naozaj ťažké. Robili sme to a rozhodne sa to oplatí, no nevstupujeme do tohto odvetvia ľahkovážne.”

Mohlo by vás zaujímať:

Tesla Semi Pepsi
Zdroj: PepsiCo

Tesla samozrejme nie je sama, ktorá sa pustila do výroby elektrických nákladných vozidiel. No tvrdí, že má výhodu vďaka špecializovanej elektrickej platforme. To často nie je prípadom starších (pôvodných) výrobcov nákladiakov.

Tesla Semi ponúka dojazd na úrovni až 800 kilometrov a megawattové nabíjanie, takže zákazníci sa podľa jedného z inžinierov automobilky nemusia vôbec obávať prechodu zo spaľovacích nákladiakov na toto riešenie.

Náš tip
Hyundai vyrobí vodíkový superšport. Z jeho ceny sa vám zatočí hlava


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

27. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+