MojElektromobil
eAutoportal 10. augusta 2017

Tesla požiadala príslušné úrady o povolenia, ktoré by jej umožňovali testovať špeciálne autonómne riadenie jej pripravovaného elektrického ťahača Tesla Semi. To naznačuje, že je jeho vývoj v pokročilom štádiu, takže v rámci septembrového predstavenia môžeme očakávať funkčný prototyp.

Podľa agentúry Reuters požiadala spoločnosť Tesla úrady odboru motorových vozidiel (DMV) v štátoch Nevada a Kalifornia o povolenia na cezhraničné testovanie autonómneho riadenia jej elektrického ťahača Tesla Semi, ako aj jazdy v tzv. platooningu.

Podľa všetkého bude elektrický ťahač vybavený špeciálnym Autopilotom, ktorý bude prispôsobený pre jazdu v platooningu. Platooning je výraz pre koordinované jazdenie vozidiel tesne za sebou, v tzv. „vláčiku“, podobne, ako je tomu pri cyklistických pretekoch. Tento spôsob jazdy šetrí energiu, a to vo forme nižšej spotreby paliva či elektrickej energie.

Náš tip
Elektrický ťahač Tesla Semi bude používať motory z Modelu 3, ako aj ďalšie diely
tesla semi autopilot
Príklad platooningu

Navyše, keď sa tento spôsob jazdy skombinuje s funkcionalitami autonómneho riadenia, nebude v kamiónoch nutná žiadna ľudská posádka. Avšak štandardný Autopilot Tesly a ani legislatíva nie je tak ďaleko, aby sa takýto spôsob jazdy úplne zaobišiel bez vodiča. Dá sa predpokladať, že pokiaľ to bude možné, prítomnosť vodiča bude nutná v rámci „vodiaceho“ vozidla, tzn. prvého vozidla „vláčika“.

Jeden vodič pre viac vozidiel

Vývoj takého systému autonómneho platooning riadenia by nemal byť pre Teslu veľkým problémom, vzhľadom na to, že platooning funguje aj za pomoci bežne dostupných systémov ako napríklad adaptívny tempomat. Prínos Autopilota by však mohol byť v tom, že celý vláčik kamiónov by riadil jediný vodič z prvého vozidla.

Zdroj: Reuters

eautoportal zdielanie


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

10. augusta 2017
Fotománia

+