MojElektromobil

Pred pár dňami sme písali článok o tom, že Tesla Roadster už brázdi vesmír vďaka spoločnosti SpaceX. Patrí šéfovi spoločnosti Tesla Elonovi Muskovi a ten tak spojil dve na prvý pohľad nesúvisiace veci. Teslu a vesmír. Musk skrátka poslal Roadster do vesmíru. Elektromobil má prejsť “okolo” Marsu v roku 2020 a celkovo brázdiť vesmírom. Za volantom dokonca sedí figurína Starman a na displeji auta je nápis “Don’t Panic”, ktorý odkazuje na obľúbenú knihu pána Muska s názvom Stopárov sprievodca po galaxii. Navyše, základná doska palubného počítaču obsahuje nápis “Mady by Humans on Earth”, čo je ďalšou zaujímavosťou.

Veľkolepý projekt Arch Mission Foundation

Spoluzakladateľ Arch Mission Foundation Nova Spivack však na blogu neskôr odhalil, čo ďalšie niesla Tesla Roadster do vesmíru. Náklad tvorilo aj optické 5D úložisko z kremeňa, niečo ako miniatúrny disk. Jeho kapacita je až 360 TB dát a dokáže odolať extrémnym podmienkam minimálne niekoľko miliónov rokov.

A čo je uložené na tomto disku? Sú tam okrem iného aj diela známeho spisovateľa Isaaca Asimova s návzom “Foundation Series”. Ide o fiktívnu trilógiu rozprávajúcu o vzostupe, páde a znovuzrodení civilizácie. Je to zároveň prvé z médií, ktoré sa majú dostať do vesmíru. Druhý takýto disk by sa tam mal vyslať v roku 2020 a ďalší zrejme v roku 2030. V nosičoch budú uložené rôzne ľudské poznatky z najdôležitejších oblastí vedy, literatúry či histórie. Jednotlivé disky budú rozmiestnené po Slnečnej sústave.

“Predstavte si to, ako krúženie vedomostí okolo Slnka. Toto je len prvý krok epického ľudského projektu, ktorý spočíva v čítaní, šifrovaní a šírení našich údajov v celej Slnečnej sústave, i za ňou. Sme nesmierne vďační Elonovi Muskovi a jeho neuveriteľnému tímu za hájenie našej Arch Mission Foundation a za to, že nám dáva prvú jazdu do vesmíru.”

Viac sa o Arch Mission Foundation projekte dozviete vo videu:

Zdroj: teslarati.com

16. februára 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+