MojElektromobil

28 spoločností z odvetvia elektrickej mobility spojilo sily v rámci spoločného projektu ZETA. Firmy ako Tesla, Rivian, Lucid, Siemens a ďalšie veľké mená budú spoločne podporovať a lobovať za 100% elektrifikáciu cestnej dopravy do roku 2030.

Niekoľko krajín po svete už spustili iniciatívy a ohlásili plány zákazu predaja spaľovacích vozidiel a výhradný predaj elektrických alebo elektrifikovaných vozidiel. Známym príkladom je štát Kalifornia, ktorá si dala za cieľ ich predaj kompletne zakázať do roku 2035. Veľká Británia dokonca do roku 2030.

Projekt ZETA (Zero Emission Transportation Association – asociácia bezemisnej dopravy) zahŕňa 28 spoločností. Hlavným cieľom je tlačiť na 100% elektrifikáciu osobných, ľahkých úžitkových a veľkých nákladných vozidiel do roku 2030.

Členovia projektu: ABB, Albemarle Corporation, Arrival, ChargePoint, ConEdison,Copper Development Association, Duke Energy, Edison International, Enel X, EVBox, EVgo, Ioneer, Li-Cycle, Lordstown Motors, Lucid Motors, Piedmont Lithium, PG&E Corporation, Proterra, Redwood Material, Rivian, Siemens, Southern Company, SRP, Tesla, Vistra, Volta, Uber, WAVE.

ZETA sa bude snažiť lobovať na národnej úrovni v USA a za výkonného riaditeľa si členovia vybrali Joe Brittona. Ten pracoval 15 rokov v americkom Senáte.

“Prvýkrát v histórii je dopravný sektor najväčším emitentom emisií uhlíka v USA. Podporovaním e-vozidiel dokážu federálni politici riadiť inovácie, vytvárať tisíce nových pracovných miest a zvyšovať kvalitu verejného zdravia. Vytvorenie ZETA znamená zásadný moment pre zákonodarcov a reflektuje rast sektora čistej mobility.

Nasledujúce desaťročie bude kritické pre vytvorenie federálnych zákonov, ktoré urýchlia prechod na bezemisné vozidlá. Sektor čistých vozidiel už dnes zamestnáva stovky tisíc ľudí, no keď podporíme ich rast, USA dokáže vyhrať globálne preteky v implementovaní čistej dopravy a zamestnať stovky tisíc Američanov v ich domácej krajine.” komentoval vznik ZETA Joe Britton.

Členovia ZETA (Zdroj: ZETA)
Členovia ZETA (Zdroj: ZETA)

Ciele ZETA

  • Priame dotácie na nákup elektrických vozidiel: dotácie pri koncovom predaji vedú k prijatiu, znižovaniu obstarávacích nákladov a prinášajú reálne výsledky v prechode k elektrifikácii.
  • Emisné/výkonnostné ciele umožňujúce 100% elektrifikáciu do 2030: Emisné ciele sú kľúčovým prvkom ochrany verejného zdravia a vysielania správnych trhových signálov na podporu a urýchlenie prechodu k bezemisnej doprave.
  • Investície do infraštruktúry: Silná federálna nabíjacia infraštruktúra bude riadiť prechod na elektrickú mobilitu a zaistí, že Spojené štáty vedú čistú obnovu.
  • Domáca výroba: Mali by sme nielen urýchliť prechod USA k elektrickej mobilite, ale aj zabezpečiť domáci ekonomický rast výrobou vozidiel v USA. Federálne zákony musia podporovať pracovné miesta v USA a ekonomickú aktivitu naprieč celým dodávateľským reťazcom v sektore e-vozidiel, od najdôležitejších surovín po konečnú montáž vozidiel.
  • Federálne vedenie a spolupráca regionálnymi subjektmi: Federálna vláda by mala investovať do výskumu a vývoja, poskytovať rovnakú víziu pre elektrifikáciu a zabezpečiť, že regionálni lídri a autority majú odborné znalosti a zdroje na podporu plnej elektrifikácie vozidiel.

Súčasťou projektu je vzdelávacia skupina ZETA Education Fund, čo bude v praxi znamenať vzdelávanie verejnosti v oblastiach environmentálnych a sociálnych benefitov a príležitostí, ktoré elektrifikácia prináša.

18. novembra 2020
Zdroj: Tesmanian, Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+