MojElektromobil

Amazon si okrem megainvestície do startupu Rivian zabezpečil aj vývoj a výrobu konkrétneho produktu pre svoje doručovacie účely. Ide o elektrickú dodávku a retailový gigant si ich objednal rovno 100-tisíc. Teraz poprvýkrát vidíme jeho interiér.

Finančnú injekciu vo výške 700 miliónov USD prijal Rivian od Amazonu v minulom roku. Následne spoločnosti rokovali o konkrétnej spolupráci a o niekoľko mesiacov neskôr sme zistili, že Rivian bude pre Amazon vyrábať 100-tisíc elektrických doručovacích vozidiel.

Výroba týchto 100 000 dodávok má pre Rivian hodnotu vyše 4 miliárd USD, čo je najväčší projekt svojho druhu a veľký prínos pre Rivian. Prvých 10-tisíc kusov má byť na cestách v roku 2022 a všetkých 100-tisíc dodávok do roku 2030.

Elektrická doručovania dodávka Rivian

Dizajn a parametre dodávky

Amazon zatiaľ nepredstavil technické detaily. Dodávka má výhradne logá Amazonu, nikde sa nenachádza značka Rivian.

“Vozidlo, ktoré sme vyvinuli s Amazonom, nie je len elektrické. Pri vývoji vozidla, ktoré je optimalizované na doručovanie balíkov, sme prioritizovali bezpečnosť a funkčnosť. Premýšľali sme, ako vodiči nastupujú a vystupujú z dodávky, aký je pracovný priestor a aký je pracovný proces pri doručovaní balíkov.” povedal CEO Rivianu RJ Scaringe.

Amazon však predstavil niekoľko funkcií vozidla. Sú medzi nimi:

  • Senzory pre asistenčný systém jazdy
  • Veľké panoramatické predné sklo
  • Kamery pre 360° pohľad na vozidlo na dipleji v infotainmente
  • Integrovaný hlasový asistent Alexa od Amazonu pre hands-free ovládanie navigácie
  • Zosilnené dvere vodiča pre vyššiu bezpečnosť
  • ”Tanečný parket” – priestor pre komfortný pohyb vnútri vozidla
  • Silné zadné svetlá zapracované okolo celých zadných dverí
  • Tri úrovne políc na ukladanie balíkov so zatvárateľnými dverami
10. októbra 2020
Zdroj: Amazon

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+