MojElektromobil

Záujem o elektromobily sa v ostatných rokoch neuveriteľne zvýšil. Poukazuje na to aj skutočnosť, že elektrický sedan Tesla Model 3 v roku 2020 obsadil pozíciu 16. najpredávanejšieho auta. Nie elektrického auta, ale auta všeobecne.

Ako informuje portál InsideEVs, americkej automobilke Tesla sa podarilo predať už viac ako 800 000 elektromobilov Tesla Model 3, čím výrazne prekonala donedávna favorizovaný Nissan LEAF, ktorý v roku 2020 prekonal hranicu 500 000 predaných kusov.

V globálnom pohľade na automobilový segment si Tesla vedie skutočne veľmi dobre. A to najmä s prihliadnutím na skutočnosť, že za sebou má len relatívne krátku, 14-ročnú, históriu.

Stále dominujú spaľováky

Podľa dát spoločnosti Focus2Move bolo v roku 2020 predaných celkovo 439 760 kusov vozidiel Tesla Model 3. Predstavuje to o niečo viac než tretinu z objemu predaja, ktorý dosiahla absolútna jednotka na trhu – Toyota Corolla. Keď do úvahy vezmeme, že Tesla Model 3 sa predáva len od roku 2018, tak ide o pozoruhodný úspech.

Prvú priečku v roku 2020 teda obsadila Toyota Corolla s počtom 1 134 262 kusov predaných vozidiel. Nasleduje Toyota RAV4 a prvú trojicu uzatvára Ford F Series. Na prvých priečkach v globálnom pohľade jednoducho stále vedú vozidlá so spaľovacími motormi.

Volkswagen ID.4 77kWh TEST
Volkswagen ID.4 | Foto: Radovan Hlôška

Zaujímavý pohľad na rôzne trhy

Zo zverejnených dát je zaujímavé aj to, že objem predaných elektromobilov v Európe v roku 2020 narástol o 137 až 147% (podľa metodiky), a v roku 2021 má tento trend ďalej pokračovať. Medzi najlepšie predávané modely v uplynulom roku patril Renault Zoe s 99 261 predanými vozidlami, ktorý nasleduje Tesla Model 3 s počtom 85 713 predaných vozidiel.

Pozoruhodné veci sa dejú aj v Číne, ktorá predstavuje najväčšieho výrobcu áut na svete. Dáta za apríl 2021 ukazujú, že do svetovej TOP10 sa dostali hneď štyri elektrické autá čínskej produkcie, a to napriek tomu, že sa predávajú len na domácom trhu.

Hviezdou má byť malý elektromobil Wuling Hongguang Mini EV, ktorý láka na veľmi lukratívnu cenu. Tá sa v prepočte pohybuje na úrovni 4500 až 6300 dolárov, v závislosti od konkrétnej výbavy. Na jeden predaný Tesla Model 3 v Číne pripadali dva kusy spomínaného “čínskeho mini”.

Elektromobily zaútočia na popredné priečky

Na základe aktuálnych čísel je vysoko pravdepodobné, že nové elektrické SUV v najbližších mesiacoch zaútočia na popredné priečky najpredávanejších áut. Konkrétne má ísť o dvojicu Tesla Model Y a Volkswagen ID.4, po ktorých má byť obrovský dopyt. Správa konštatuje, že rebríček TOP20 najpredávanejších áut bude už čoskoro vyzerať úplne inak, než sme zvyknutí. Bude omnoho „elektrickejší“.

Náš tip
Štatistiky predaja Q1/2021: elektromobily vedie Volkswagen, plug-in hybridy zase BMW


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

16. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+