MojElektromobil

Šéf automobilky Tesla, Elon Musk, už dávnejšie avizoval možnosť využívať systém plne autonómnej jazdy (FSD) cez predplatné. Stať sa tak malo ešte koncom roka 2020, no už je marec 2021 a táto možnosť stále nie je dostupná.

Plne autonómny systém je možné zakúpiť k vozidlám Tesla už niekoľko rokov. Cena tohto balíka sa ale postupom času menila smerom nahor. Aktuálne sa dostala až na 10 tisíc dolárov, čo rozhodne nie je málo. Elon Musk si je toho vedomý, no zvyšovaním ceny FSD sa nikdy netajil. Vyššia jednorazová investícia ale nemusí byť atraktívna pre každého. Preto ešte minulý rok potvrdil, že majitelia vozidiel Tesla s potrebným hardvérom ho budú môcť využiť aj formou predplatného.

Ďalší termín

Všetky doteraz sľúbené termíny ale dávno vypršali. Na túto možnosť sa ho tak začali ľudia pýtať na Twitteri a konečne sa dočkali odpovede. Druhý kvartál 2021 už snáď bude konečný termín. Elon Musk však stále prezentuje názor, že najlepšia možnosť z dlhodobého hľadiska je aj napriek vyššej cene kúpa. A čo vlastne získate s balíkom FSD? Funkciu Navigate on Autopilot, automatickú zmenu jazdných pruhov, automatické parkovanie, možnosť privolať si zaparkované auto, automatické zastavovanie na semaforoch, značkách Stop a samozrejme Full Self-Driving Computer.

Pravdou stále je, že v Európe je prítomnosť FSD viac-menej irelevantná. Funkcia stále nie je dostupná ani v testovacej prevádzke ako v USA a neočakáva sa, že by sa to v najbližších mesiacoch plošne zmenilo. Testovanie by sa síce mohlo začať v niektorých európskych krajinách, pre plnohodnotné využitie možností FSD systému v elektromobiloch Tesla bude potrebné zmeniť legislatívu.

3. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+