MojElektromobil

Tesla po niekoľkých odkladoch spúšťa predplatné pre systém autonómnej jazdy Tesla FSD. Jeho výška je 99, alebo 199 USD mesačne. Ide o pokročilú nadstavbu systému Autopilot.

Aktualizácia 17. júla 2021

Predplatné systému plne autonómneho riadenia Tesla Full Self-Driving bolo ohlásené a malo byť spustené už dávno, no Tesla sa k tomuto kroku odhodlala až teraz. Poďme si najprv vyjasniť, akú funkcionalitu majú rôzne verzie asistenčného systému od tejto automobilky.

Autopilot, Enhanced Autopilot a Full Self-Driving

Aktuálne dostupné systémy čiastočne autonómneho riadenia, dostupné pre všetkých zákazníkov, sú Tesla Autopilot, Enhanced Autopilot a Full Self Driving (FSD). Tesla Autopilot napriek nepresnému názvu neriadi za vás, no ide o veľmi pokročilý systém.

Je to prakticky adaptívny tempomat s núdzovým brzdením, varovaním pred kolíziou a sledovaním mŕtveho uhla. Za príplatok (+ 3 100 € bez DPH) si zákazníci môžu dopriať Enhanced Autopilot (EAP), ktorý okrem spomínaných funkcií dokáže sám meniť jazdné pruhy na diaľnici, vyjsť na diaľnicu a z diaľnice po najbližšiu križovatku, má funkcie automatické parkovanie, Summon a Smart Summon.

Systém Full Self-Driving ponúka okrem spomínaných funkcií ešte rozpoznávanie a reagovanie na svetlá semafórov a na dopravné značky “stop” a “daj prednosť v jazde”. Ešte tento rok by malo prísť do tohto systému aj automatické riadenie po mestských cestách.

Beta testovanie FSD

Najpokročilejšia verzia autómneho riadenia je Tesla FSD Beta, čo už zo samotného názvu naznačuje, že nejde o bežne dostupný systém. Nie je dostupný pre každého – môže ho zatiaľ využívať iba asi 2 000 majiteľov v USA, ktorí sú dobrovoľnými “beta” testermi a akceptujú tento systém aj s jeho prípadnými chybami.

Je určený aj na mestské cesty a premávku, dokáže prechádzať cez kruhové objazdy, križovatky a zvláda komplikované dopravné situácie. Vodiči však stále musia venovať plnú pozornosť premávke a riadeniu. Len pred pár dňami automobilka predstavila jeho výrazné vylepšenie v podobe aktualizácie Tesla FSD Beta V9.

Najnovšia verzia Tesla FSD Beta V9:

Tesla FSD predplatné

Majitelia si môžu systém FSD kúpiť jednorazovo za cenu 10 000 USD bez DPH. Pre väčšiu dostupnosť a flexibilitu sa rozhodla Tesla systém predplatiť. Zatiaľ je možné si FSD predplatiť len v USA s cenou 99 USD/mesiac, pokiaľ má majiteľ zakúpený Enhanced Autopilot. Pokiaľ má základný Autopilot, cena bude 199 USD/mesiac.

O predplatné je možné požiadať len na vozidlách Tesla s počítačom FSD 3.0, a to cez mobilnú aplikáciu alebo zákaznícky účet Tesla. Ak majú vo vozidle starší počítač, môžu si ho nechať za poplatok 1 500 dolárov vymeniť v servise.

Ako sa vám pozdávajú tieto ceny? Dajte nám vedieť v komentái pod článkom.

Predplatné Tesla FSD | Zdroj: Jaroslav Kapšo
Screenshot – predplatné Tesla FSD | Zdroj: Jaroslav Kapšo

Pôvodný článok 3. marca 2021

Šéf automobilky Tesla, Elon Musk, už dávnejšie avizoval možnosť využívať systém plne autonómnej jazdy (FSD) cez predplatné. Stať sa tak malo ešte koncom roka 2020, no už je marec 2021 a táto možnosť stále nie je dostupná.

Plne autonómny systém je možné zakúpiť k vozidlám Tesla už niekoľko rokov. Cena tohto balíka sa ale postupom času menila smerom nahor. Aktuálne sa dostala až na 10 tisíc dolárov, čo rozhodne nie je málo. Elon Musk si je toho vedomý, no zvyšovaním ceny FSD sa nikdy netajil. Vyššia jednorazová investícia ale nemusí byť atraktívna pre každého. Preto ešte minulý rok potvrdil, že majitelia vozidiel Tesla s potrebným hardvérom ho budú môcť využiť aj formou predplatného.

Ďalší termín

Všetky doteraz sľúbené termíny ale dávno vypršali. Na túto možnosť sa ho tak začali ľudia pýtať na Twitteri a konečne sa dočkali odpovede. Druhý kvartál 2021 už snáď bude konečný termín. Elon Musk však stále prezentuje názor, že najlepšia možnosť z dlhodobého hľadiska je aj napriek vyššej cene kúpa. A čo vlastne získate s balíkom FSD? Funkciu Navigate on Autopilot, automatickú zmenu jazdných pruhov, automatické parkovanie, možnosť privolať si zaparkované auto, automatické zastavovanie na semaforoch, značkách Stop a samozrejme Full Self-Driving Computer.

Pravdou stále je, že v Európe je prítomnosť FSD viac-menej irelevantná. Funkcia stále nie je dostupná ani v testovacej prevádzke ako v USA a neočakáva sa, že by sa to v najbližších mesiacoch plošne zmenilo. Testovanie by sa síce mohlo začať v niektorých európskych krajinách, pre plnohodnotné využitie možností FSD systému v elektromobiloch Tesla bude potrebné zmeniť legislatívu.

17. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+