MojElektromobil

Aktualizácia 12. júla 2021

Aktualizovaný systém autonómneho riadenia Tesla FSD Beta V9 dostali ďalší majitelia v USA. Zistili sme viac o tom, ako funguje, a čo všetko dokáže. Ide o skutočne veľký posun smerom k samojazdiacim autám.

Test systému FSD Beta V9 – Jazda v hustej premávke po centre mesta San Francisco (Tesla Model Y r.v. 06/2021 bez radaru):

Test systému FSD Beta V9 – prejazdy cez rôzne kruhové objazdy v Kalifornii (Tesla Model S P100DL s radarom od výroby, no systém FSD Beta V9 ho nepoužíva):

Test systému FSD Beta V9 – prvé dojmy a opis vizualizácií a fungovania systému na relatívne prázdnych cestách v noci. Ide o vozidlo Tesla Model Y r.v. 06/2021 bez radaru od výroby. Podľa majiteľa ide o jediné vozidlo v beta testovaní tohto systému bez radaru od výroby.

Zareaguje na políciu aj na gestá ľudí

Ako bonus sme od Elona Muska dostali avízo, že tento systém bude čoskoro schopný vďaka kamerám vidieť aj smerovky, výstražné a brzdové svetlá iných vozidiel a neprehliadne ani záchranné zložky. Podľa Muska bude vediet rozpoznať aj svetelné a zvukové signály hasičov, polície a sanitiek a dokonca aj gestá iných osôb v premávke.

V reakcii na profil Tesla Drive Canada na Twitteri Musk napísal, že po rozpoznaní signálov záchranných zložiek bude nasledovať akcia, teda sa pravdepodobne automaticky vozidlo uhne na kraj vozovky.


Pôvodný článok 10. júla 2021

Pred pár dňami Elon Musk oznámil, že nový softvér autonómneho riadenia s veľkým vylepšením začne automobilka odosielať do vozidiel v sobotu. Tak sa aj stalo, aktualizáciu Full Self-Driving Beta V9 už majú prví majitelia v tomto programe. Pozrite si správanie elektromobilov Tesla s najpokročilejším systémom autonómneho riadenia na svete, ktorý sa spolieha len na kamery, nie na radary.

Vylepšený systém Tesla FSD Beta V9

Súčasťou novej aktualizácie V9 je takzvaná “myseľ vozidla”, čo je prakticky prehľadnejšia vizualizácia toho, čo vidí Tesla, na displeji vozidla. Prišli aj ďalšie nové funkcie oproti predošlej verzii. Keď sa aktivuje funkcia plne autonómneho riadenia, vizualizácia sa pre lepší prehľad roztiahne na celú šírku displeja. Informácie, ktoré displej bežne zobrazuje, sa zmenšia a presunú na jeho okraje. Tesla v poznámkach stále upozorňuje, že vodič musí aj pri aktivovanom systéme venovať plnú pozornosť premávke.

“Plne autonómne riadenie je v obmedzenej verzii beta a je potrebné ho používať s opatrnosťou. Môže zlyhať v nesprávnom čase a spôsobiť škodu, takže musíte vždy držať ruky na volante a venovať zvýšenú pozornosť premávke. Keď je aktivované, vaše vozidlo dokáže meniť jazdný pruh aj mimo diaľnice, na vybraných nájazdoch/zjazdoch z diaľnice, jazdiť okolo iných vozidiel a objektov a zatáčať doľava a doprava. Funkciu používajte, iba ak venujete plnú pozornosť premávke a ste pripravení okamžite konať, najmä v slepých zákrutách, na križovatkách a v zúžených jazdných pruhoch.” píše sa v poznámkach k aktualizácii.

Vnútorná kamera bude sledovať vodiča

Očakávanou novinkou je aj sledovanie pozornosti vodiča cez interiérovú kameru. Tesla v poznámkach píše, že systém nebude ukladať, ani odosielať snímky z tejto kamery mimo vozidla, pokiaľ majiteľ nepovolí zdieľanie dát v nastaveniach. Bude však neustále sledovať mimiku a pohyby jeho tváre a uisťovať sa, že venuje pozornosť vozovke. Pri porušení bude vodiča upozorňovať zvukovými signálmi.

Aktualizovaný softvér sa vyznačuje tým, že sa už plne spolieha na víziu, teda na svoju sériu kamier okolo celého vozidla. Majitelia s týmto najnovším systémom hlásia vylepšenie oproti predošlým verziám, hlavne plynulejšiu a sebaistejšiu jazdu. Ďalšie videá a skúsenosti budú majitelia zdieľať na internet v najbližších dňoch.

Pozrite si prvé dojmy a správanie vozidla po aktualizácii systému FSD Beta V9, ktoré zdieľal na svojom Youtube kanáli majiteľ Eli Burton z Kalifornie:

12. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+