MojElektromobil

Americká automobilka Tesla vstúpila na trh s úplne inou filozofiou a postupne si vybudovala dostatočne silný vplyv na to, aby dokázala meniť tvár mnohých stabilných automobiliek. Teraz Tesla zásadne mení aj produkciu elektromobilov, pričom veľkú rolu tu hrá revolučný odlievací stroj. Za sebou má prvú skúšku v závode v Texase.

Náš tip
Tesla si objednala prvý odlievací stroj Giga Press pre Cybertruck, upínacia sila je 8 000 ton

Tesla sa snaží zefektívniť výrobu svojich elektromobilov viacerými úpravami výrobného procesu. Najväčšou zmenou rozhodne bude nový spôsob výroby celej karosérie vozidla, ktorá sa bude doslova odlievať po väčších častiach. Vďaka tomu sa zásadným spôsobom zníži počet zvarov, zrýchli sa tým výroba a nakoniec aj zlepší tuhosť karosérie. Pre takúto produkciu si automobilka Tesla objednala niekoľko revolučných odlievacích strojov Giga Press a postupne ich začína testovať vo svojich nových závodoch.

Prvý test v Giga Texas

Štandardne sa karoséria auta spája z veľkého množstva dielov. Napríklad v bratislavskom Volkswagene sa vozidlá malých mestských vozidiel zvárajú z niekoľkých desiatok kusov a časti karosérie veľkých SUV sa spájajú najmä nitovaním. Tesla sa chce práve týchto malých krokov zbaviť a nahrádza ich odlievaním jednotných kusov priamo na mieste. Takýmto spôsobom už takmer rok vyrábajú zadnú časť elektromobilu Tesla Model Y. Do formy sa pod tlakom naleje roztavený hliník, ktorý sa po zocelení vyklopí z formy a následne je očistený robotmi.

Nová výrobná technológia sa postupne dostáva aj do nových závodov v Texase a Berlíne. Práve z Texasu bola zverejnená fotografia prvého testovacieho odliatku. Záber zverejnil Axel Turck, ktorý pracuje ako konateľ a špecialista na odlievanie vo firme Emil Turck. Z prvého testu vyšiel odliatok s hmotnosťou 130 kilogramov a všetko prebehlo bez problémov. Zverejnený záber jasne zachytáva prednú časť karosérie, ktorú si môžete porovnať aj s oficiálnym obrázkom karosérie Model Y.

 

17. mája 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+