MojElektromobil

Po začatí výroby “megaodliatkov” a štrukturálnych batérií pre Tesla Model Y vyrobený v Gigafactory Texas plánuje Tesla do konca tohto roka využívať rovnaké technológie aj pri výrobe vozidiel v nemeckej Giga Berlin.

Vďaka tomu automobilke klesnú výrobné náklady a celý proces sa môže zefektívniť, nakoľko bude pracovať s menším počtom dielov, čo vyžaduje aj nižší počet montážnych úkonov. Téme sa venoval InsideEVs. Tesla tento krok oznámila počas stretnutia akcionárov za tretí kvartál 2022:

“V Gigafactory Texas sme od začiatku tohto roka začali s výrobou Modelov Y, ktoré využívajú odliatky prednej a zadnej karosérie v spojení so štrukturálnou batériou. Odliatky tejto veľkosti nikdy predtým v žiadnom odvetví nikto sériovo nevyrábal, okrem Tesly v našich továrňach vo Fremonte a Šanghaji. Do konca tohto roka plánujeme v Gigafactory Berlin-Brandenburg využívať aj predné odliatky a štrukturálne batérie.“

Tesla používa 6 000-tonové stroje Giga Press vyrobené talianskou IDRA na výrobu masívnych odliatkov pre prednú a zadnú časť spodku karosérie Modelu Y.

Výrobca elektromobilov poznamenal, že súčasťou výzvy pri výrobe takých veľkých odliatkov, a teda eliminácii viac ako 170 samostatných komponentov, je to, že „všetok hliník musí byť vstreknutý do matrice asi za jednu desatinu mihnutia oka jediným miestom vstupu bez stuhnutia alebo skreslenia.”

Batériové články 4680 možno aj v Nemecku

Zavedenie štrukturálnej batérie v Giga Berlin, naznačuje, že Tesla sa tiež pripravuje na využívanie svojich batériových článkov “4680” v nemeckom závode pre Tesla Model Y – hoci zdroj článkov nie je jasný.

Počas posledného ohlásenia dosiahnutých finančných výsledkov, Tesla avizovala, že produkcia batériových článkov “4680” sa v treťom štvrťroku 2022 strojnásobila a naďalej sa zlepšuje. Spoločnosť sa nateraz zameriava na rozšírenie výrobnej kapacity v Severnej Amerike a čoskoro začne batériové články “4680” využívať v elektromobiloch Tesla Model Y vyrobených v Texase.

Medzitým pokračuje výroba vozidiel v Giga Berlin, pričom Tesla vo svojej finančnej správe za 3. štvrťrok 2022 oznámila, že dosiahla výrobnú kapacitu viac ako 2 000 Modelov Y týždenne. Najneskôr začiatkom roka 2023 pritom chce vyrábať už 5 000 elektromobilov týždenne.

Náš tip
Hyundai IONIQ 5 ako manažérske auto. Ako sa nám osvedčil?
26. októbra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+